Autobusy na wodór w Tychach. Za nieco ponad rok mają wyruszyć na linię M10 do Katowic

Zarząd Metropolii postanowił wyposażyć ZTM w co najmniej dwadzieścia autobusów napędzanych wodorem. Pięć z nich trafi do podległego mu PKM Tychy. Tyski przewoźnik ma je włączyć do taboru metrolinii M10.

PKM Tychy
Pkmtychy

Mieszkańcy regionu zdążyli już zapoznać się z ,,elektrykami" na liniach ZTM, a w Tychach już od czterdziestu lat z charakterystycznym gwizdem suną trolejbusy. Już niedługo zobaczymy w okolicy pierwsze autobusy napędzane wodorem. Ich planowy debiut ma nastąpić w lutym 2024 roku.

Wodorobusy w Tychach

Ma ich być łącznie dwadzieścia z opcją dokupienia dziesięciu kolejnych. Poza tymi, które zasilić mają linię M10 (Kobiór - Tychy - Katowice) futurystyczne wozy trafią na lotniskową linię AP (Pyrzowice - Katowice) oraz na metrolinię M3 z Katowic do Tarnowskich Gór.

Związek miast regionu wyszczególnia, że pojazdy mają mieć długość około 12 m i być wyposażone w systemy ładowania. Koszta inwestycji oszacowano na niebagatelną kwotę 110 mln złotych - w około trzech czwartych pokryją je środki z państwowego funduszu ekologicznego. W styczniu minie termin składania ofert sprzedaży pojazdów.

Metropolia GZM/ak

Rondo Bocianów w Tychach

Może Cię zainteresować:

Nowa ulica w Tychach otwarta. Połączenie Goździków i Oświęcimskiej na Wygorzelu uzupełnią przystanki

Autor: Redakcja

20/12/2022

Tychy

Może Cię zainteresować:

Oto największe inwestycje Miasta Tychy w najbliższych latach. Wylicza je uchwalony wraz z budżetem program

Autor: Redakcja

18/12/2022