Bociany pogodziły KO i PiS. W sprawie nazwy dla ronda w Tychach

Podczas sesji tyskiej rady miejskiej, na której uchwalono też budżet na przyszły rok oraz mianowano nowego skarbnika gminy, podjęto także decyzję o nadaniu nazw dwóm tyskim rondom, w tym oddanemu niedawno do użytku ronda na styku Jaroszowic i Wygorzela, o którego nazwę toczył się spór.

Pixabay
Stork 4300368 1280

Zgromadzenie tyskich radnych przy okazji uchwalania budżetu na 2024 rok doszło też do porozumienia w symbolicznej kwestii nazewnictwa obiektów drogowych. Oddane w grudniu zeszłego roku rondo w ciągu nowej drogi łączącej Goździków z Oświęcimską w dzielnicy Jaroszowice-Urbanowice-Wygorzele dostanie ostatecznie nazwę Rondo Bocianów - ptaki te mają bowiem w okolicy liczne siedliska.

- Łąki oraz pastwiska wokół ronda są miejscem żerowania oraz gromadzenia tych ptaków przed odlotem – więc nazwa bardzo dobrze wpisuje się w otoczenie. Poza tym powszechnie uważa się, że tam, gdzie gnieździ się bocian, tam będzie się szczęśliwie działo, a ja życzę wszystkim mieszkańcom dzielnicy samych szczęśliwych chwil – mówiła inicjatorka, radna Lidia Gajdas z klubu eksprezydenta Dziuby.

Po oddaniu nowej ulicy, która dostała nazwę Imbirowa, doszło do małej scysji między radnymi klubu.PiS, którzy postulowali, by nadać rondu mu imię Powstańców Śląskich (to w Urbanowicach bowiem doszło do pierwszych walk pierwszego zrywu z 1919 r.); była to kontrpropozycja dla nazwy „Rondo im. Fundacji WOŚP” zgłoszonej przez jedną z radnych.

Ostatecznie także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zostanie uhonorowana.

Na Radzie Miasta ustalono, że stosowna plakietka pojawi się przy bezimiennym do tej pory, niewielkim rondzie przy Teatrze Małym. Być może fakt ten wykorzystają w jakiś sposób organizatorzy WOŚP-owych finałów, jako że odbywają się one tradycyjnie na nieodległym placu Baczyńskiego.

- Tychy należą do miast, które rokrocznie włączają się w organizację Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wielu Tyszan aktywnie pracuje w sztabie, bierze udział w finałach jako wolontariusze. (…) Na przestrzeni lat wsparcie Fundacji trafiło również do naszych tyskich placówek medycznych. – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

W Tychach jest obecnie 29 rond, z czego 19 ma nazwy. Oprócz opisywanych, w tej dekadzie nazwy dostały jeszcze: na Urbanowicach ich patronami zostali powstańczy bracia Szczygłówie oraz ks. Leon Skatuła, a na Jaroszowicach „swoje” rondo ma też kolarz „Zyga” Hanusik. Rondo przy galerii Gemini Park nazwano z kolei Chorwackim.

Rondo Bocianów w Tychach

Może Cię zainteresować:

Nowa ulica w Tychach otwarta. Połączenie Goździków i Oświęcimskiej na Wygorzelu uzupełnią przystanki

Autor: Redakcja

20/12/2022

Stanisław Krzyżowski we wrześniu 1919

Może Cię zainteresować:

"Ale co dalej?" - czyli jak wybuchło i zgasło pierwsze powstanie śląskie

Autor: Arkadiusz Korejwo

17/08/2023

XV Tyski Jarmark Bozonarodzeniowy

Może Cię zainteresować:

Jarmark już w piątek! Plac Baczyńskiego w Tychach gotowy na trzydniową zabawę

Autor: Arkadiusz Korejwo

13/12/2023