Burmistrz Pszczyny ruszył z niezbędną pomocą pod Kijów, w tym do stowarzyszonej Buczy

Przedstawiciele federacji gmin i powiatów województwa śląskiego znaleźli się w czwartek (16 marca) w obwodzie kijowskim, by pomóc swoim partnerom w najbardziej traumatycznie dotkniętych wojną miast regionu, w tym słynnych Irpieniu i Buczy.

UM Pszczyna
Samorządowcy bucza irpień

W miniony czwartek (16 marca) do obwodu kijowskiego przybyli przedstawiciele Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Celem wyprawy było dostarczenie niezbędnego sprzętu i pomocy humanitarnej dla miast Bucza, Irpień i Makarów. Dyrektorowi ŚZGiP Witoldowi Magrysiowi towarzyszył m.in. burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol; jego uczestnictwo w delegacji do osławionych tragicznymi wydarzeniami ostatniego roku ukraińskich miast ma głębsze tło, ponieważ

Bucza od 2016 roku jest miastem partnerskim Pszczyny

Współpraca gmin została nawiązana przy okazji podpisania umów partnerskich ŚZGiP z Kijowskim Oddziałem Regionalnym Związku Miast Ukrainy. Bucza posiada około 36 tysięcy mieszkańców, Pszczyna - około 26 tysięcy. Największym z podkijowskich miast jest 63-tysięczny Irpień.

Na początku obecnej wojny podkijowskie miejscowości znalazły się na około miesiąc pod rosyjską okupacją ze względu na strategiczne położenie w planowanym oblężeniu stolicy. Po wycofaniu się wojsk Federacji Rosyjskiej świat obiegły słynne zdjęcia zwłok cywilów na ulicach, zbiorowych mogił i innych bezmyślnych okrucieństw zbrodniarzy wojennych. Najeźdźcy nie oszczędzili tam nawet amerykańskiego dziennikarza (zastrzelony w Irpieniu fotoreporter Brent Renaud).

Konkretna odpowiedź na lokalne potrzeby

Wiara w sukces i ogromna determinacja w obronę to cechy, których nie da się nie zauważyć w trakcie wizyty w Ukrainie. (...) Na miejscu zostawiliśmy m.in. specjalistyczny agregat a także busa, który jest potrzebny tutaj na miejscu - mówił o celu wizyty burmistrz Pszczyny.

W piątek wspólnie z merem Buczy Anatolijem Fedorukiem śląscy samorządowcy oddali hołd pod tablicą pamiątkową w miejscu zbiorowej mogiły, w której w marcu 2022 chowano część pomordowanych cywilów.

Bieg pamieci ze światłem pokoju 13 01 2023 7

Może Cię zainteresować:

Sztafeta trasą marszu śmierci. Uczniowski bieg pamięci szlakiem ostatnich ofiar Auschwitz

Autor: Redakcja

16/01/2023

Urząd Miasta Tychy flaga Ukrainy

Może Cię zainteresować:

Co Tychy zrobiły dla Ukrainy w 2022? Podsumowanie dotychczasowych działań zwykłych mieszkańców i władz

Autor: Redakcja

09/01/2023