Co Tychy zrobiły dla Ukrainy w 2022? Podsumowanie dotychczasowych działań zwykłych mieszkańców i władz

Władze Tychów podsumowały ubiegłoroczne wysiłki w ramach pomocy broniącej się Ukrainie. Zarówno instytucje publiczne jak setki wolontariuszy i niezliczone grono pomagających nieformalnie uczyniło nasze miasto dobrym tymczasowym domem dla uchodzących przed wojną - przedstawiamy najważniejsze efekty tych działań.

UM Tychy
Urząd Miasta Tychy flaga Ukrainy

Od samego początku wojny w Ukrainie tyszanie ruszyli do pomocy. Na Placu św. Anny przy Punkcie Pomocy Cudzoziemcom mieszkańcy zorganizowali zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla nadciągającej fali uchodźców. Podobnie jak w innych miastach wolontariusze zwołali się przez internet by znaleźć dla każdej z tych osób lokum, miejsce w placówce wychowawczej czy pomoc z formalnościami.

Samorząd również nie próżnował. Powstała miejska podstrona internetowa z wszystkimi najważniejszymi informacjami dla przybywających do Tychów obywateli Ukrainy. Na terenie miejskich hal targowych otwarto specjalny punkt wydawania żywności i produktów osobom przybywającym z Ukrainy. W marcu codziennie ponad 300 osób otrzymuje tam informacje o pobycie w Tychach i możliwościach uzyskania pomocy.

Wojenna wiosna

Rozpoczęto nadawanie numerów PESEL i rejestrowanie statusów ochrony czasowej w Polsce. Daje to przybyszom bezpłatne mieszkania, edukację, wypoczynek i sport dla dzieci, pomoc w zatrudnieniu i bezpłatne przejazdy komunikacją miejską.

W pierwszym miesiącu od wybuchu wojny 250 uchodźców - co dziesiąta osoba z nadanym PESELem - znalazło już zatrudnienie dzięki naszemu urzędowi pracy,
Wydano 50 000 kg produktów pierwszej potrzeby. Siedem autobusów będących w dyspozycji PKM Tychy zostało przekazanych miastu Lwów, gdyż lwowskie miejskie autobusy musiały wyruszyć dalej na wschód po ewakuowaną ludność.

    26 kwietnia Miejskie Centrum Kultury w Tychach zorganizowało koncert dla Ukraińców, w którym wystąpili uczniowie i nauczyciele szkoły muzycznej. W Wielkanoc miasto Tychy przekazało symboliczne upominki wielkanocne dla 160 ukraińskich dzieci.

    Urząd Miasta Tychy poinformował, że na specjalne konto miejskie wpłynęło blisko 265 tys. zł od mieszkańców Tychów, którzy przekazali środki na pomoc Ukraińcom uciekającym przed wojną.

    Do końca kwietnia 2022 r. w miejskich placówkach mamy ponad 800 uczniów i 286 przedszkolaków z Ukrainy; darmowe zajęcia zorganizowały im m.in. piłkarski GKS i park wodny. Pracodawcy złożyli 746 oświadczeń o zatrudnieniu Ukraińców. W maju ponad 50 Ukrainek posadziło 1500 białych begonii w miejskim parku Solidarności w pobliżu urzędu miasta. Akcja była podziękowaniem dla tyszan, którzy wsparli ukraińskich uchodźców. W tym czasie tylko na konto tyskiego samorządu trafiło ponad ćwierć miliona złotych wpłat charytatywnych.

    Lato i jesień - maleje napływ uchodźców

    Wraz z nadejściem lata i pewnych sukcesów Sił Zbrojnych Ukrainy w odpieraniu rosyjskiej agresji fala uciekinierów znacznie zmalała. Liczba osób dziennie wjeżdżających i wyjeżdżających przez polsko-ukraińską granicę po kilku miesiącach się wyrównała - dało się to odczuć i w Tychach. Punkt pomocy uchodźcom przy placu świętej Anny od końca czerwca nie musiał już działać siedem dni w tygodniu.

    W okresie wakacji władze miasta organizowały bezpłatne kursy w Studium Języków Obcych BEST dla ukraińskich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.
    Na początku roku szkolnego 2022/2023 spośród 14,9 tys. uczniów szkół publicznych jakieś 4% (niecałe 700 uczniów) to dzieci ukraińskie.

    14 września w Pasażu Kultury Andromeda odbył się Dzień Przedsiębiorcy, podczas którego instytucje miejskie doradzały Ukraińcom, jak otworzyć i prowadzić firmę. Według danych Urzędu Pracy do końca września w Tychach pracę znalazło już ponad 1700 Ukraińców.

    Jesienią miasto i Metropolia GZM zorganizowały cykl polsko-ukraińskich, integrujących warsztatów rodzinnych. W tym czasie uruchomiono także pełną ukraińskojęzyczną wersję oficjalnej strony miasta, władze wydały także zaktualizowaną mapę Tychów dla Ukraińców.

    Zima - braki prądu nad Dnieprem

    21 grudnia w Tychach symbolicznie na jedną godzinę wyłączono niektóre dekoracje świąteczne. Wszystko to w geście solidarności z Ukrainą, której obywatele w związku z wojennymi zniszczeniami infrastruktury funkcjonują w trudnych warunkach - bez prądu, ogrzewania i wody, pod terrorystycznym ostrzałem rakietowym Rosji.

    UM Tychy/ak

    Begonie Tychy

    Może Cię zainteresować:

    Akcja podziękowania dla tyszan wspierających ukraińskich uchodźców. Posadzono 1500 begonii

    Autor: Redakcja

    18/05/2022

    Tychyukraina

    Może Cię zainteresować:

    Świąteczne dekoracje w Tychach zgasną, by przypomnieć o ciemnościach i chłodzie na Ukrainie

    Autor: Redakcja

    20/12/2022