Ceny garażów w Tychach zakrawają już o patologię. Nieruchomościowa "bańka" rośnie nie tylko w mieszkaniach

Inwestycja w nieruchomość zazwyczaj popłaca. Kto jednak byłby (lub był) na tyle przenikliwy, by przewidzieć, że zwyczajne garaże będą drożeć jeszcze szybciej niż mieszkania, osiągając czasem niedawne ceny skromnego lokum gdzieś na prowincji? Spójrzmy, jak wygląda sytuacja na tym rynku w Tychach.

W Tychach jako mieście zaprojektowanym - dosłownie i w przenośni - od A do Z - nie ma szczególnego problemu z miejscami parkingowymi i garażami. Zwłaszcza osiedla części miasta budowanej w drugim etapie powojennej rozbudowy (od lat 70.) poprzetykane są, oprócz obszernych placów, licznymi kompleksami garażowymi, a na nowych osiedlach standardem jest parking podziemny. Spora część mieszkańców żyje też od dawna bądź przeniosła się do wolnostojących domów z garażem bądź dobudówką.

Mimo tego, podobnie jak w wielu lepiej prosperujących miastach regionu i kraju, ich ceny pomnożyły się w ostatnich latach dwu- lub parokrotnie. Chętni zysku właściciele korzystają z bańki cenowej, jak tylko się da. Na OLX i Otodom znaleźć można obecnie (9 lutego) po kilkanaście ofert sprzedaży garażów w Tychach - ceny wynoszą od 55 do 90 tysięcy złotych. I naprawdę ciężko o cokolwiek tańszego.

Można przecierać oczy, ale "tak działa wolny rynek".

Rekordowa cena wywoławcza w Tychach to 95 tysięcy za wolnostojący garaż przy Harcerskiej. Za posiadanie standardowej "kwatery" w garażowni na osiedlu T, M albo przy Bema na osiedlu B cena wyjściowa to 85 tysięcy; obiekt tego samego typu na osiedlu H właściciel wycenił na 78 tysięcy złotych. Trochę taniej wychodzi wyremontowany segment 3x6 metrów na osiedlu F (68 tysięcy) albo przy Grota-Roweckiego (65 tysięcy). Ogłoszeniowe zdjęcia niektórych z nich ocierają się o artyzm, a w ostatnim ogłoszeniu sprzedający zachwala - "idealnie nadaje się na inwestycję". Zdaje się, że mówiąc to antycypuje dalszy wzrost cen.

No dobrze, może da się jednak coś taniej? Tego typu pomieszczenia dla samochodów na osiedlu F lub R w trochę mniej "ekskluzywnym" standardzie właściciele wyceniają na 58-60 tysięcy (do negocjacji). Za niższą sumę nic już teraz nie znajdziemy - o wiele taniej popularne "karliki" (18-metrowe murowane miejsca garażowe) znajdziemy w dzielnicach Katowic.

Jeśli nie godzimy się na takie ceny, alternatywy są kuriozalne

Nie podoba się? Proszę bardzo - za 25 tysięcy złotych można kupić... prawo do połowy garażu na osiedlu P, posiadający wpis do księgi wieczystej (to akurat często podkreślana w ofertach zaleta). W rozwlekłym jak na taki anons opisie czytamy, że ogłoszeniodawca ręczy za jakość budynku, który stawiał jego ojciec i sąsiedzi - jednak pewnym mankamentem może być spór z współwłaścicielem:

Druga połowa należy do byłej żony, z którą konflikt rozwodowy trwał 10 lat. Była żona przegrała wszystko co mogła, łącznie z odebraniem jej naszej córki, dlatego złośliwie nie chce mi sprzedać [praw do garażu], nie chce go kupić, nie chce razem sprzedać osobom trzecim - garaż cały czas stoi pusty i jest nieużywany. Nie mam [z nią] kontaktu - nie będzie rozmawiać. Myślę, że jeśli ktoś odkupi moją połowę to spokojnie się dogada z [moją] byłą żoną jako osoba postronna (...) Zapraszam do oglądania- akt notarialny do wglądu. Naprawdę miejsce fajne - szczerze wyłuszcza sprawę oferent, pan Marek.

Jeśli taki interes wydaje się zbyt ryzykowny, można postawić na dużego gracza - pewien deweloper oferuje w podziemnej hali pod budowanym blokiem na Piłsudskiego miejsca postojowe po 45 tysięcy.

"Super promocja przedłużona! (,,,) Śpiesz się! (...) Dobra lokata kapitału" - czytamy w ogłoszeniu dewelopera na Otodom.pl.

A jeśli mamy kawałek gruntu, zawsze można kupić od producenta nowy, dopasowany garaż blaszany z montażem i dowozem w cenie - a nawet zamówić dodatkowo automatyczną bramę i okno. Cena? Od około 4 (buda 4x6 metrów) do 16 tysięcy złotych (9x5 metrów, cena promocyjna). No ale właśnie - trzeba mieć kawałek ziemi...

Garaże Katowice

Może Cię zainteresować:

Ceny garażów w Katowicach wystrzeliły w kosmos. ILE za zwykłego Karlika?? Kilkadziesiąt tysięcy?!

Autor: Katarzyna Pachelska

31/01/2023

Jarmark staroci tychy październik 2022 30

Może Cię zainteresować:

Tyski "pchli targ" wraca już od tej niedzieli i będzie kontynuowany. Inicjatywa się przyjęła

Autor: Redakcja

26/01/2023