Co w Tychach na urodziny Metropolii? Dwa dni wycieczek ze sportem, sztuką i muzyką

Na 1 i 2 lipca szykuje się mnóstwo wycieczek z okazji urodzin unii naszych miast i gmin - Metropolii GZM. W Tychach chętni na wspólne zgłębianie wiedzy na temat regionu będą mieli do wyboru trzy wyprawy w teren w towarzystwie znawców poruszanych tematów.

Oprócz corocznej Europejskiej Nocy Muzeów i wojewódzkiej Industriady od zeszłego roku kulturalne święto organizuje także nasza aglomeracja. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia w ramach dwudniowych (1-2 lipca) obchodów swoich szóstych urodzin zaplanowała 134 regionalistyczne wycieczki po 41 gminach należących do Metropolii - „mikrowyprawy” po małych ojczyznach - zobaczyć będzie można nawet areszt śledczy w Zabrzu. W Tychach ich tematyką będą królowa sportu, ikona rocka i jedyny w swoim rodzaju kościół.

Sportowe historie i symboli

W sobotę dwukrotnie - o 10 i 17 - zebrani pod wejściem do Tyskiej Galerii Sportu na terenie Stadionu Miejskiego będą mogli sprawdzić się w profesjonalnym treningu skoków, biegu przez płotki i pchnięcia kulą na przyległej do obiektu arenie lekkoatletycznej, a następnie zostaną oprowadzeni po multimedialnej ekspozycji TGS i zakamarkach nowoczesnego stadionu - m.in. strefie VIP, szatni i loży prezydenckiej.


Tego dnia o 11 i 12:30 odbędzie się też oprowadzane po wyjątkowym w formie kościele pw. Ducha Świętego. Budynek mimo że ma około 40 lat został już wpisany z uwagi na swoją wartość do wojewódzkiego rejestru zabytków; w świecie znawców architektury słynie ze swoich nawiązujących do sztuki Orientu polichromii autorstwa Jerzego Nowosielskiego, niespotykanego ustawienia ołtarza i awangardowego kształtu bryły.

Zarówno architektura kościoła, jak i jego malarski wystrój, stanowią unikatowy w skali ogólnopolskiej przykład sztuki sakralnej. W żadnej innej świątyni na terenie kraju i województwa nie udała się taka współpraca pomiędzy architektem (Stanisławem Niemczykiem) a malarzem (Jerzym Nowosielskim) - wyjaśniają organizatorzy wycieczki.

Trajtkiem z Ryśkiem

Trolejbusy, zwane pieszczotliwie „trajtkami”, to jeden z wyróżników Tychów. W ramach obchodów urodzin GZM po raz drugi uruchomiony zostanie wypełniony muzyką wycieczkowy kurs śladami Ryszarda Riedla - tyszanina z wyboru i charyzmatycznego lidera grupy Dżem. Przewodnikiem będzie muzealnik Marcin Sitko – autor dwóch tomów książki „Rysiek Riedel we wspomnieniach”. Trolejbus odjedzie o 10, 11:30, 13 i 14:30 spod dworca PKP, przejeżdżając przez miejsca związane z działalnością celebrowanego artysty. Chętni są proszeni o zgłoszenia poprzez e-mail (kierunekgzm@umtychy.pl).

Industriada

Może Cię zainteresować:

Industriada 2023 już 17 czerwca! Święto Szlaku Zabytków Techniki rozkręci poprzemysłowe obiekty. Sprawdźcie atrakcje

Autor: Katarzyna Pachelska

10/06/2023

wieżowiec zeg tychy grafika

Może Cię zainteresować:

Architektura niesłusznie miniona. Jej obrazy na "wielkiej płycie" staną w tyskim muzeum

Autor: Arkadiusz Korejwo

27/06/2023

Areszt sledczy zabrze przemyslaw rodzik 05

Może Cię zainteresować:

Czemu na urodziny Metropolii wszyscy chcieli do... aresztu?

Autor: Patryk Osadnik

27/06/2023