Darmowa komunikacja miejska rusza latem w Pszczynie

Do grona miast, w których transport zbiorowy jest całkowicie bezpłatny, dołączyć planuje w lipcu tego roku górnośląska Pszczyna. Pięć linii, które obejmie inicjatywa, stanowi około połowy lokalnych przewozów osobowych.
Dysten sp. z o.o.
Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Pszczynie
Nowe zasady w Pszczyńskiej Komunikacji Gminnej mają obowiązywać od 1 lipca; obecnie wyłaniany jest przewoźnik. „Zależy nam na tym, aby jak najwięcej mieszkańców rezygnowało z własnych samochodów decydując się na transport publiczny” - stwierdził wprost burmistrz Dariusz Skrobal.

Podobne rozwiązanie funkcjonuje od kilku lat w sąsiadującym z powiatem pszczyńskim Żorach, Największe miasta w Polsce, gdzie bilety są niepotrzebne, to żyjący z olbrzymiego kompleksu elektrowni i kopalni Bełchatów (57 tys. mieszkańców) oraz Kalisz (101 tys.).

W Pszczynie poza linią 181 do Bierunia nie kursują autobusy aglomeracyjnego ZTM. Poza kilkoma liniami prywatnych przewoźników samorząd od sześciu lat utrzymuje lokalne linie - A, B, C, D i F - łączące sołectwa gminy wiejskiej i miejskie osiedla z centrum Pszczyny. W niewielkim mieście funkcjonuje od 2019 roku wygodne centrum przesiadkowe, o które zahacza większość kursów prywatnych i gminnych.

- Pamiętam czasy, kiedy pierwsze autobusy jeździły bez pasażerów. Utrudnienia pojawiły się również w czasach pandemii. Z biegiem czasu coraz więcej mieszkańców wybierało naszego przewodnika. W 2023 roku zakupiono ponad 155 tys. biletów jednorazowych oraz 2292 biletów miesięcznych - tłumaczy burmistrz Pszczyny.

Pasażerów jest w istocie więcej - dzieci do 4 roku życia, niepełnosprawni, a od ubiegłego lata również wszyscy w wieku emerytalnym podróżują wokół turystycznego śląskiego miasteczka bez potrzeby posiadania biletu.

Prezentacja nowych busów w Tychach

Może Cię zainteresować:

Ostatnie spalinowce w tyskim PKM? Dziesięć nowych diesli Solarisa trafia na drogi

Autor: Arkadiusz Korejwo

16/01/2024

Koleje Śląskie Katowice1

Może Cię zainteresować:

Długo oczekiwane zmiany na linii kolejowej Tychy-Katowice: rusza przetarg

Autor: Arkadiusz Korejwo

01/02/2024

Tychy - widok z lotu drona

Może Cię zainteresować:

Karta mieszkańca dla tyszan - nowa propozycja w radzie miasta

Autor: Arkadiusz Korejwo

30/01/2024