DW928 Mikołów-Kobiór doczeka się remontu. Całkowita odnowa pochlonie ćwierć miliarda

Kosztem ćwierć miliarda złotych droga łącząca Mikołów z Kobiórem doczeka się kompletnej przebudowy. Zarząd województwa podpisał w czwartek umowę na remont podniszczonej DW 928; prace będą prowadzone trzech etapach.

Umowa zawarta w czwartek (13 kwietnia) opiewa na dokładnie 245,6 miliona złotych. Remont obejmie całą, liczącą około 16 kilometrów drogę, biegnącą od DK44 (Gliwice-Tychy-Oświęcim) w Mikołowie do DK1 (Trójmiasto-Łódź-Beskidy) w Kobiórze. Wykonawcą będzie firma Budimex.

Droga wojewódzka nr 928 to jedno z wąskich gardeł regionu

Po lokalnej trasie przejeżdża codziennie mnóstwo mieszkańców kursujących się do Mikołowa, Tychów czy Katowic, a jej stan jest pogarszany przez liczne ciężarówki, w tym te, które skracają sobie drogę ze strony Czech i Słowacji na Gliwice czy Wrocław. Wspomnieć należy też o problemach z odwadnianiem i kiepsko zabezpieczonych, wąskich ścieżkach dla pieszych i rowerzystów. Ważna droga doczeka się więc koniecznej modernizacji.

Najpierw do remontu pójdzie 5-kilometrowym odcinek Mikołów-Wyry

W następnej fazie - do wiosny 2025 roku - drogowcy wezmą się za siedem kilometrów między Wyrami a Gostynią, a w ostatnim etapie modernizację przejdzie krótki odcinek do Kobióra. Całość prac ma planowo zakończyć się wiosną 2026.

Całkowicie przebudowane zostaną wysłużone jezdnie i skrzyżowania, a droga nabierze jednolitej szerokości. Powstaną nowe chodniki i ścieżki, a ich odcinki wymagające remontu zostaną odnowione. Nawierzchnia i konstrukcja zostanie wykonana z wykorzystaniem najnowszych technologii, między innymi wysokomodyfikowanego asfaltu.

- Każda tak duża inwestycja powoduje w trakcie realizacji problemy, ale jestem pewien, że korzyści dla mieszkańców i całego regionu okażą się zdecydowanie większe, zarówno pod względem komfortu jazdy jak i bezpieczeństwa - mówił Grzegorz Wolnik, radny śląskiego sejmiku.
Teatr mały tychy fasada kwiecień 2023

Może Cię zainteresować:

Teatr Mały zamknie się wkrótce na półtora roku. Remont obejmie także mozaikę

Autor: Arkadiusz Korejwo

14/04/2023

Park Łabędzi

Może Cię zainteresować:

Zapomniany tyski park ma wypięknieć. Miasto pyta o pomysły zmian

Autor: Arkadiusz Korejwo

06/04/2023

Mzuim roboty oswiecimska marzec 2023

Może Cię zainteresować:

Remont na Oświęcimskiej w piątek i po weekendzie. Będą utrudnienia na DK44 w Tychach

Autor: Arkadiusz Korejwo

15/03/2023