Festiwal Miedzianka Po Drodze 2023 - wydarzenia towarzyszące w Tychach

Tego lata firmowany przez tuzy polskiego reportażu (m.in. Marusza Szczygła, Filipa Springera czy Stanisława Łubieńskiego) plenerowy festiwal literacki Miedzianka zawita do miast aglomeracji, w tym do Tychów (czwartek, 31 sierpnia). Przedstawiamy wydarzenia poboczne, towarzyszące głównej jego części - spotkań z zaproszonymi autorami.

Letni festiwal literacki Miedzianka Po Drodze po raz drugi wyruszył z macierzystej Miedzianki w kraj powodowany rosnącą popularnością, która zaczęła przytłaczać tą maleńką miejscowość na Dolnym Śląsku osławioną reportażem literackim współautora imprezy. W tym roku gospodarzami będą głównie miasta naszej metropolii - Gliwice, Zabrze, Bytom, Ruda Śląska, Tychy i Dąbrowa Górnicza - a ostatnim przystankiem będzie Zawiercie (2 września).

Tematem przewodnim jest tym razem OIKOS (gr. dom) - słowo, od którego pochodzą tak często przeciwstawiane sobie ekonomia i ekologia,

Niepokorna zieleń

Tyski odcinek wędrownego festiwalu wystartuje wędrówką z samego rana - o siódmej aktywista przyrodniczy Stanisław Łubieński odpowiedzialny m.in. za projekt Dzika Ochota oprowadzi spacerowiczów po tyskiej Czwartej Przyrodzie - roślinności rozwijającej się na nieużytkach i tam, gdzie "nie powinna".

Co to jest czwarta przyroda? Ta, która przyszła odzyskać swoje; ta, która jest niepokorna, bo zajmuje opuszczone i zdegradowane przez człowieka przestrzenie; ta, w której anarchia i nadzieja, bo nie pilnuje linii i nie konsultuje się z zarządami zieleni miejskiej… - tłumaczy to pojęcie przyrodnik i literat Łubieński.

Przewodnik przechadzki jest kulturoznawcą, ukrainistą, publicystą („Gazeta Wyborcza”, „Tygodnik Powszechny”) i autorem książek „Pirat stepowy” (2012), „Dwanaście srok za ogon” (2016, Nagroda Literacka Nike Czytelników 2017, nominacja do Paszportu POLITYKI 2016) i „Książka o śmieciach” (2020).

Spacer potrwa około dwóch godzin; zbiórka o godzinie 7 przy ulucy Nałkowskiej 48 (przed wejściem do budynku, od strony ulicy).

Literacka telewizja z radiem

O godzinie 10 Sylwia Chutnik, Weronika Wawrzkowicz, Mariusz Szczygieł i Filip Springer wcielą się w prowadzących telewizję śniadaniową (Szczygieł jest w tym ekspertem - w latach 90 prowadził popularny talk-show „Na każdy temat” w Polsacie; w masowej świadomości zapisała się czołówka programu w której wedle spikera „lądował helikopterem na dachu wieżowca”).

Festiwalowa transmisja potrwa pół godziny i będzie dostępna na Facebooku festiwalu oraz partnera transmisji - Radia Nowy Świat.

Latarnicy w świetle latarni

Po wszystkich spotkaniach autorskich, pokazie filmowym i spektaklu teatralnym tyski etap tegorocznej Miedzianki Po Drodze zamknie wieczorna „czytanka” pod hasłem „Latarnicy i latarniczki” - twórcy festiwalu przeczytają zgromadzonym w rejonie pomnika małżeństwa Wejchertów przy ul. Darwina (część tak zwanej architektonicznej tyskiej Osi Zielonej) wybór swoich ulubionych tekstów. Spotkanie potrwa od 21:15 do 22.

Magazyn ŚLĄZAG i Nowiny Tyskie sprawują patronat medialny nad festiwalem Miedzianka Po Drodze 2023. Organizatorem jest Fundacja Instytut Reportażu w partnerstwie z Metropolią GZM i Fundacją Deloitte.

Wydarzenia festiwalowe odbędą się w okolicy rzeźby Hanny i Kazimierza Wejchertów przy ul. Karola Darwina

Może Cię zainteresować:

Festiwal Miedzianka Po Drodze w Tychach. Lekcja poezji, spacer po czwartej przyrodzie i teatr

Autor: Patryk Osadnik

26/08/2023

Miedzianka Fest

Może Cię zainteresować:

Festiwal Miedzianka odwiedzi osiem miast. Filip Springer: "Każde jest inne i można tam coś innego opowiedzieć"

Autor: Patryk Osadnik

08/08/2023

Tennis Twam Tychy

Może Cię zainteresować:

Podstawy tenisa dla dzieciaków na tyskich kortach na koniec wakacji

Autor: Arkadiusz Korejwo

28/08/2023