Fotografia po chłopsku. Spotkanie z autorką książkowej sensacji roku

Autorka nominowanej do Paszportów POLITYKI książki „Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii“ będzie w czwartek (15 litego) gościć w tyskim Muzeum Miejskim. Agnieszka Pajączkowska
Wydana w listopadzie ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa Czarne pozycja traktuje o historii Polski z ludowego punktu widzenia i przez pryzmat amatorskiej fotografii. Perspektywa niższych warstw społecznych odgrywa w ostatnich latach coraz większą rolę w historiografii - dotąd zazwyczaj ignorowana, staje się szeroko badana i opisywana.

Przez długi czas domowymi zdjęciami prostych ludzi mało kto się nią interesował i nie były one traktowane jako część narodowego dziedzictwa, przez co zachowało się niewiele starszych zbiorów - a jeśli już się zachowały, kurzą się po strychach i na dnach komód i pawlaczy.

To nie tyle opowieść o osobach ze zdjęć, ile o samych zdjęciach i tych, którzy je wykonywali – ich motywacjach, warsztacie pracy, miejscu w wiejskiej społeczności. I to w czasach, kiedy na fotografię reagowano zarówno z zachwytem, ale i przestrachem, obawiając się, że może skraść duszę.

Skąd na wsi aparaty? Kto najczęściej robił nimi zdjęcia? Czemu było tak niewiele fotografek? Dlaczego wszyscy mieli na sobie takie same ubrania iczemu tak ważne były buty? - pytają retorycznie organizatorzy.

Przez złożoną z miniesejów książkę przewijają się rozmowy, zapisy historii mówionej, dokumenty, mikroreportaże, rozważania teoretyczne, cytaty z esejów o fotografii i nowe refleksje o historii ludowej.



Fotografia nie jest przezroczysta – nie pokazuje „po prostu”, neutralnie ani obiektywnie. Podobnie jak historia, gdy opowiadana czy pisana jest z jednej tylko perspektywy. Wiele w interpretacji fotografii i historii zależy od kąta patrzenia, od zachowanej materii i zauważania tego, co dotychczas pomijane. A aparat fotograficzny może być zarówno narzędziem uprzedmiotowienia, jak i emancypacji - tłumaczy tytuł swojej pracy autorka.


Agnieszka Pajączkowska (ur. 1986) – kulturoznawczyni, kuratorka, obok „Nieprzeźroczyste…” autorka książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny”. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obszarze sztuk wizualnych. Absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. w 2020 roku; nominowana do nagród im. Ryszarda Kapuścińskiego i im. Stanisława Barańczaka. Mieszka na Pogórzu Izerskim (Dolny Śląsk).

Początek o godzinie 18; wstęp wolny. Muzeum Miejskie prosi o zapisy (887 450 212, g.oleksy@muzeum.tychy.pl). W trakcie spotkanie można będzie nabyć książkę w specjalnej cenie i z autografem autorki.

Czekoladowy Autobus

Może Cię zainteresować:

Czekoladowy autobus zawita do Tychów na osłodę powrotu z ferii

Autor: Arkadiusz Korejwo

13/02/2024

Pszczyńskie Centrum Kultury

Może Cię zainteresować:

Paranienormalni i filmowe Walentynki na otwarcie nowego Pszczyńskiego Centrum Kultury

Autor: Arkadiusz Korejwo

12/02/2024

Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Może Cię zainteresować:

Spore pieniądze czekają na twórców. IV edycja Tyskich Inicjatyw Kulturalnych

Autor: Arkadiusz Korejwo

06/02/2024