Handlowy gigant otworzył centrum dystrybucyjne w Bieruniu. Pracę znajdzie tam w sumie 200 osób

9 lutego 2022 r. wywodząca się z Holandii międzynarodowa sieć sklepów niespożywczych Action oficjalnie otworzyła swoje drugie centrum dystrybucyjne w Polsce, zlokalizowane w Bieruniu. Jest to 11 tego typu obiekt logistyczny firmy w Europie i pierwszy poza Holandią całkowicie zarządzany przez Action. Pracę znajdzie tu w sumie 200 osób.

Action to marka wywodząca się z Holandii. Otworzyła swój pierwszy sklep w Polsce w 2017 roku. Teraz na terenie kraju działa 176 marketów, a marka Action jest obecna we wszystkich województwach. Otwarcie centrum dystrybucyjnego w Bieruniu przy ul. Logistycznej 71 to kolejna duża inwestycja, która ma wspierać dalszą ekspansję Action w Polsce.

Co ciekawe, Action jest jednym z nielicznych dużych koncernów handlowych, który ma polską centralę w Katowicach.

W ciągu ostatnich czterech lat Action regularnie zwiększał liczbę otwieranych sklepów w Polsce. Firma zatrudnia w Polsce ponad 2500 osób i ma ambicję, aby do końca maja 2022 roku liczba ta wzrosła do 3000.

- Dynamiczny rozwój Action rozpoczął się wraz z wejściem na polski rynek, co pokazuje, że Polacy pokochali zakupy w naszych sklepach m.in. za często rotujący asortyment, niskie ceny i dobrą jakość - mówi Sławomir Nitek, Dyrektor Generalny Action Polska. - Jestem bardzo dumny z tego, co udało nam się osiągnąć z polskim zespołem pracującym zarówno w sklepach, jak i w centrach dystrybucyjnych. Plany dotyczące dalszego rozwoju Action w Polsce są nadal ambitne. Będziemy wciąż wzmacniać polski oddział firmy oraz jego łańcuch dostaw - dodaje.

Drugie centrum dystrybucyjne w Polsce

Jedenaste centrum dystrybucyjne Action rozpoczęło swoją działalność już w październiku 2021 r. w Bieruniu. Oficjalne otwarcie to także kamień milowy dla rozwoju Action w Europie Wschodniej. Centrum dystrybucyjne w Bieruniu to pierwszy tego typu obiekt poza Holandią, który jest w pełni zarządzany przez Action.

Budynek ma powierzchnię 60 800 m kw., z czego ponad 58 000 m kw. to powierzchnia magazynowa z miejscem na składowanie 56 000 palet. Pozostałe 2 500 m kw. wypełniają pomieszczenia biurowe i socjalne. Centrum dystrybucyjne będzie obsługiwało do 200 sklepów w całej Polsce.

Bieruń, wg Action, zapewnia dobrą infrastrukturę i doskonałą lokalizację, przez co będzie wspierać rozwój Action oraz zaopatrywać już istniejące, jak i przyszłe sklepy w Polsce. W dłuższej perspektywie, centrum dystrybucyjne stworzy ponad 200 miejsc pracy w regionie.

- Jesteśmy dumni, że Action wybrał naszą gminę na lokalizację swojego drugiego centrum dystrybucyjnego w Polsce - mówi Krystian Grzesica, burmistrz Bierunia. - Cieszy nas to, że takie firmy jak Action pojawiają się w mieście, ponieważ tworzą nowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców. Zyskuje na tym zarówno firma, jak i osoby zamieszkujące Bieruń oraz jego okolice. Życzę Action samych sukcesów w dalszym rozwoju centrum dystrybucyjnego - dodaje.

Panele słoneczne, inteligentne liczniki wody i energii

Action i międzynarodowy deweloper powierzchni magazynowych Panattoni zaplanowali centrum dystrybucyjne ze szczególną troską o środowisko naturalne.

- W projekcie budynku połączyliśmy funkcjonalność i dbałość o zrównoważony rozwój, uwzględniając jak najwięcej aspektów przyjaznych dla środowiska, od użytych materiałów, po detale konstrukcyjne i zainstalowane na terenie budynku urządzenia - wyjaśnia Sławomir Nitek.

Obiekt uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie „Excellent”, z rekordową jak dotąd liczbą punktów w tej kategorii w Polsce – 77,1 proc. Centrum dystrybucyjne w Bieruniu korzysta z wielu rozwiązań z zakresu zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej, takich jak panele słoneczne do podgrzewania wody, panele fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej, inteligentne liczniki energii i wody, energooszczędne oświetlenie LED w budynku i jego otoczeniu oraz stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Wszystkie operacje w magazynie są zarządzane przez Action.

Czytaj też: