Inauguracja Nocy Muzeów w Tychach - popołudniowy spacer po unikatowym osiedlu "A"

W tę sobotę, 13 maja, na start europejskiego święta muzeów placówka poświęcona dziejom Tychów przygotowała spacer dla amatorów architektury pod hasłem „Unikatowe osiedle A - podróż w czasie do lat 50”. Start już o godzinie 16.

Europejska Noc Muzeów stała się przez lata wydarzeniem na tyle popularnym i urozmaiconym programowo, że wiele placówek zaczyna celebrować na długo przed zmierzchem - tak będzie w tym roku również w Tychach, bowiem muzealnicy z placu Wolności już popołudniową porą zabiorą chętnych na oprowadzanie po perle osiedlu A.

Kompleks mieszkalny z lat 50 pełen jest anegdot, plastycznych smaczków i historii związanych z trudami jego projektowania i budowy. Uczestnikom wyjawi je Mateusz Miłoń, tyski muzealnik specjalizujący się w architekturze i urbanistyce.

Osiedle A (vel Anna) to rarytas w skali Śląska, a nawet szerzej

Poza wspomnianymi aspektami pierwszego osiedla „pierwszego miasta nowej Polski” przewodnik opowie między innymi o sylwetce głównego projektanta – Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego oraz przybliży spacerującym prawidła socrealizmu - nurtu w kulturze i sztuce, którego esencja zachowała się w naszej aglomeracji właśnie w wyglądzie osiedla A oraz Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, a w pewnym stopniu też katowickiej Koszutce.

Spacer ma planowo potrwać około półtorej godziny. Na jego trasie znajdą się na pewno plac świętej Anny (najpierw Stalina, potem Pstrowskiego), ulica Wojska Polskiego, spacerowa ulica Arkadowa, przestronne podwórza między blokami w centralnej części osiedla oraz ulica Arctowskiego z finałem pod wielką latarnią górniczą u stóp prowadzących do osiedla monumentalnych stopni.

Zbiórka pod "przodownicą"

Miejscem sobotniej zbiórki będzie rzeźba murarki przy wlocie na plac świętej Anny od ulicy Andersa. Muzeum Miejskie prosi zainteresowanych o zapisy telefoniczne (887 450 212, także SMS) lub mailowe (g.oleksy@muzeum.tychy.pl).

Egipt mediateka tychy

Może Cię zainteresować:

Meksyk, Kopenhaga, a może Egipt? Tydzień spotkań z podróżnikami w Tychach

Autor: Arkadiusz Korejwo

05/05/2023

Pochód pierwszomajowy w Tychach

Może Cię zainteresować:

Pochody pierwszomajowe w mieście. Jak wyglądał spektakl propagandowy Polski Ludowej w Tychach?

Autor: Redakcja

01/05/2023

gunther niethammer

Może Cię zainteresować:

„Ptaki krzyczą nieustannie”. Jak człowiek „wrażliwy, wykształcony, uważny” mógł być jednym z esesmanów z Auschwitz? Historię Günthera Niethammera usłyszymy w muzeum

Autor: Arkadiusz Korejwo

05/05/2023