Japońscy samorządowcy z wizytą u tyskich kolegów. Ściągnęła ich nasza olimpijka

Urzędnicy z japońskiego miasta Ena odwiedzili w środę (24 maja) Tychy przy okazji odbywającego się w ten weekend Pikniku Olimpijskiego w Warszawie. Do spotkania przyczyniła się wioślarka Karolina Maja, która w trakcie IO w Tokio zaintrygowała władze miasta naszymi stronami.

Ena to niewielkie (około 50 tys. Mieszkańców), choć rozpierzchnięte na obszarze prawie cztery razy większym niż Tychy miasto w środkowej, górzystej części największej wyspy Japonii - Honsiu. Region ten słynie z różnorodności przyrodniczej, a 80 procent terenu miasta zajmują tereny zielone na podgórzu.

Kontakty z ostatnich igrzysk

W 2021 roku podczas IO w Tokio miasto Ena gościło reprezentację Polski w kajakarstwie, w tym lokalną mistrzynię Karolinę Naję. Tyszanka opowieściami o rodzinnym mieście zdołała zachęcić oficjeli do złożenia tej wizyty. Po rozmowach z m.in. prezydentem Tychów, przewodniczącą rady miasta i dyrektorem MOSiR goście mieli okazję zobaczyć ośrodek na Paprocanach, w tym oczywiście nową przystań kajakarską.

Jesteśmy dopiero kilkadziesiąt minut w Tychach, a już widzimy jak piękne i zadbane to miasto - mówił ze słynną japońską uprzejmością Takane Kosaka, burmistrz Ena.

Japońskiej delegacji przewodniczył burmistrz Takane Kosaka, a towarzyszył mu wiceprzewodniczący rady miasta, dyrektor tamtejszego muzeum sztuki, przewodniczący izby handlu i przemysłu oraz prezes stowarzyszenia wymiany międzynarodowej miasta. Czas pokaże, czy zaciekawienie samorządowców z Dalekiego Wschodu przerodzi się w jakąś formę współpracy.

Związki Tychów z Japonią

Związków naszego miasta z wyspiarskim azjatyckim krajem wyliczyć można sporo. Technologiczna i ekonomiczna potęga Japonii objawia się tu nie tylko przez obecność firm z sektora motoryzacyjnego działających na tyskich „terenach”. Browar Książęcy należy obecnie do korporacji, która z kolei jest w całości własnością japońskiego koncernu piwowarskiego Asahi.

Japonia to wszakże też źródło podziwianej i uprawianej na całym świecie kultury; „kwestię tyską” reprezentuje obecnie na przykład pianista Mateusz Krzyżowski - finalista konkursu chopinowskiego, który w marcu tego roku koncertował w Japonii. Muzyk wystąpił między innymi w polskiej ambasadzie i Toon Hall w Tokio.

Z kolei tyska poetka i malarka Sława Sibiga wydała siedem tomów japońskiej poezji, a jej prace znalazły się w dwunastu antologiach haiku oraz w japońskich miesięcznikach. Dwa z jej obrazów w nurcie sumi-e zdobyły wyróżnienia na międzynarodowej wystawie w Narodowym Muzeum Nowej Sztuki w Tokio, gdzie prezentowano 640 prac autorów z całego świata.

W Tychach poza popularnymi szkółkami karate czy aikido działa też prowadzone przez Andrzeja Firlusa największe w Polsce miejsce treningów japońskiej szermierki zwanej iaido. Dojo Seishinkan uznawane jest jako jedyne w Europie za oficjalne shibu (regionalny oddział) Ogólnojapońskiej Federacji Iaido pod auspicjami władz państwowych i cesarza Japonii.

Rewizyta wystawa galeria obok tychy 1

Może Cię zainteresować:

„Rewizyta" - wernisaż prac artystów z Niemczech w galerii Obok w Andromedzie

Autor: Arkadiusz Korejwo

27/04/2023

Karolina Naja kajakarka z Tychów

Może Cię zainteresować:

Tyscy sportowcy ponownie zaskoczyli. Karolina Naja ze złotym medalem Mistrzostw Europy

Autor: Martyna Urban

22/08/2022

Ogród Japoński 13

Może Cię zainteresować:

Nowość w Parku Śląskim. Zobaczcie, jak wygląda Ogród Japoński!

Autor: Magdalena Grabowska

13/07/2021