Jerzy Duda-Gracz w galerii Tichauer. W piątek 30 czerwca wernisaż wystawy

W piątek (30 czerwca) Tichauer Art Gallery wraz z domem aukcyjnym Agra Art otworzy w formie zamkniętego wernisażu wystawę prac Jerzego Dudy-Gracza zatytułowaną „Polskie lato. Duda Gracz u Tichauera”. Malarz-satyryk i współczesny symbolista większą część swojego życia związał ze Śląskiem i obecną katowicką Akademią Sztuk Pięknych. Dla szerokiej publiczności będzie dostępna od 1 lipca.


Na wystawie zobaczyć można będzie prace wybitnego plastyka i profesora sztuki ppchodzącego z Częstochowy, ale kształcącego się w katowickiej filii krakowskiej ASP, gdzie rozwinął też karierę nauczyciela akademickiego; w stolicy regionu znaleźć można także jego pomnik i grób (zmarł w 2004 roku w trakcie pleneru twórczego).

W jego twórczości wyróżniają się groteskowe sceny malarskie atakujące - niczym satyryczne rysunki prasowe - ludzkie przywary i głupotę. Porównywano ją do alegorycznych obrazów Bruegla, francuskiego XIX-wiecznego symbolizmu i twórczości plastycznej Młodej Polski. Z wiekiem odchodził coraz bardziej od malarskiej publicystyki w kierunku cykli o romantycznej tematyce.

Maluję świat, który odchodzi, umiera, gdzie więcej jest snu, zdarzeń z dzieciństwa, świat w pejzażu przedindustrialnym. Na moich obrazach nie ma drutów telefonicznych, kabli, anten satelitarnych, samochodów, samolotów – tego wszystkiego, co zaprowadzi człowieka z powrotem na drzewo, jeżeli nadal będzie się tak intensywnie rozwijał pod tym względem - mówił niegdyś o swoich pracach bohater nadchodzącej wystawy.

Na najnowszą wystawę w galerii działającej w loftowej przestrzeni na terenie dawnego Browaru Obywatelskiego w Tychach składa się ponad 90 jego obrazów pochodzących ze zbiorów prywatnego kolekcjonera z Wrocławia. Za muzyczną okrasę wieczoru odpowiedzą artyści z Opery Śląskiej w Bytomiu. Po wernisażu, na który obowiązują zaproszenia, wystawa potrwa do 24 września.

Tpp

Może Cię zainteresować:

XXIII edycja Tychy Press Photo: finał i wernisaż we wtorek 27 czerwca

Autor: Arkadiusz Korejwo

24/06/2023

Tgp 7

Może Cię zainteresować:

Śląska Rzecz 2023 w kategorii Grafika dla fotoalbumu o Tychach

Autor: Arkadiusz Korejwo

23/06/2023

Robotnica a wiki

Może Cię zainteresować:

Quiz z najnowszej historii Tychów. Dziesięć niełatwych pytań!

Autor: Arkadiusz Korejwo

08/06/2023