Śląska Rzecz 2023 w kategorii Grafika dla fotoalbumu o Tychach

Album „Tychy. Geometria przestrzeni” z misternie oprawionymi fotograficznymi ujęciami miasta Radosława Kaźmierczaka połączonymi ze współczesną poezją otrzymał tegoroczny laur dla najlepiej zaprojektowanego wydawnictwa w konkursie designu Śląska Rzecz.

Nagrody Śląska Rzecz przyznawane są corocznie najlepiej zaprojektowanym przez twórców regionu przedmiotom użytkowym, grafikom oraz innym obiektom, których tyczy się szeroko pojęty design. W kategorii grafika wyróżniono w edycji 2023 wydany w zeszłym roku fotoalbum"Tychy - geomaetria przestrzeni", który zestawia blisko sto artystyczne zdjęcia tyskiej architektury - od detali po całe osiedla.
Jako książka o miejscu album jest zrealizowany mistrzowsko. Wiele osiągnięto przez skromne środki wyrazu oraz techniki introligatorskie. Przepięknie połączono zgrzebny szary papier z ostrym niebieskim kolorem i metaliczną fasadą - stwierdziło jury tego renomowanego konkursu.

Estetycznie wysublimowana publikacja

Autor zdjęć, który podobnie jak ojciec Ireneusz spełnia się jako ceniony i nagradzany fotoreporter, dokumentuje w nim życie unikalnego miasta, budując romantyczne kadry, które przeplatane są odnoszącą się do nich liryką tyskich poetek - Sławy Sibigi, Agaty Cichy i Danuty Skwarczyńskiej.

Powtarzające się formy, łagodne fale drewnianej przystani i brzegu jeziora Paprocany, w kontrze z prostymi liniami i ostrymi detalami architektonicznymi tyskich budynków. Szerokie przecinające się prostopadle ulice, kolejne budynki osiedli ustawione na planach w sposób, jakby każde z nich tworzyło odrębną, samowystarczalną przestrzeń - opisuje treść wstęp do nagrodzonego albumu.

Autorką nagrodzonego projektu graficznego albumu jest natomiast Zofia Oslislo-Piekarska. Przy odbieraniu nagrody jej i fotografowi Kaźmierczakowi towarzyszyła Magdaleną Łuką z wydziału promocji UM Tychy - wydawcy albumu. Chętni mogą go nabyć w recepcji UM Tychy oraz w sklepie Muzeum Miejskiego w Tychach (link do sklepu internetowego).

Tychy wyjątkowe śląskie miasto 12

Może Cię zainteresować:

Muzealny spacer po Tychach śladem architektury lat 80. i 90.

Autor: Arkadiusz Korejwo

22/06/2023

Rzemiosło tychy wystawa

Może Cię zainteresować:

Tyskie rzemiosło w fotografii i eksperckie porady na Dzień Przedsiębiorcy

Autor: Arkadiusz Korejwo

20/06/2023

Tychy wiki 2

Może Cię zainteresować:

Quiz dla znawców Tychów. Tylko dla orłów!

Autor: Arkadiusz Korejwo

16/06/2023