Jo chca! Koncert „śląskich Ramsztajnów” w Tychach

Zespół Oberschlesien - górnośląski fenomen ciężkiej gitary porównywany nie bez kozery do kultowego Rammstein - wystąpi w piątek w tyskim Art Music Club. Fenomen kapeli to coś więcej, niż naśladownictwo gigantów gatunku. Muzycy stworzyli metalowy wehikuł do promocji śląskości.

Zafascynowani industrialnym metalem muzycy z Piekar Śląskich dali się poznać jako jeden z niewielu zawodowych zespołów (obok nu-metalowego Psio Crew) z kręgu ciężkiego gitarowego brzmienia wykorzystujących w twórczości śląską godkę.

Na warsztat wzięli sobie przede wszystkim tematy związane z regionem, a ich styl grania oraz koncertowa pirotechnika łudząco przypominają nieraz wczesne dokonania megagwiazd gatunku - berlińskiej grupy Rammstein, której koncerty na Stadionie Śląskim stały się zresztą swego rodzaju lokalnym świętem, ściągając dziesiątki tysięcy fanów.Nic zresztą dziwnego w tym, że Ślązacy mają w sercu szorstkie, przemysłowe dźwięki - i do tych serc właśnie skierowana jest muzyka Oberschlesien. W 2012 roku Polska poznała ich dzięki programowi „Must Be the Music”, gdzie zajęli drugie miejsce. Zagrali już setki koncertów - w tym nagrany na wideo symfoniczny z bytomską operą - i szczycą się tym, że w ten sposób krzewią śląską tożsamość i język.

Obok przetłumaczonego na śląską mowę przeboju „Ich will” wspomnianej kapeli Tilla Lindemanna w repertuarze piekarzan warto wskazać na takie utwory jak oparty o wagnerowską operę „Król Olch”, oda do zamkniętych kopalni „Richter” czy opowiadający o słynnej bitwie III powstania śląskiego „Annaberg”. Swoje trzy albumy perkusista i lider Marschal, wokalista Haja i koledzy nazywali dotąd po prostu „Oberschlesien” z kolejnymi numerami.

Piątkowy koncert w Art Music Club rozpocznie się o godzinie 20. Bilety w cenie 50/80 złotych dostępne w sieci Stage24 i w klubie w dniu koncertu.

Tyska "Żyrafa"

Może Cię zainteresować:

Żyrafa wkrórce odzyska dawny blask. Ikona Tychów do "odpicowania"

Autor: Arkadiusz Korejwo

23/10/2023

Hard Rockets

Może Cię zainteresować:

Elektryczne Dziady przy drodze na cmentarz. Koncert Hard Rockets w Tychach

Autor: Arkadiusz Korejwo

05/10/2023

Slash wystąpi w katowickim Spodku W 2024 r rusza w trasę z solowym projektem

Może Cię zainteresować:

Slash wystąpi w katowickim Spodku. W 2024 r. gitarzysta rusza w trasę z solowym projektem

Autor: Maciej Poloczek

18/10/2023