K+M+B 2024 na tyskich ulicach. W sobotę Orszak Trzech Króli

Barwny pochód połączony z inscenizacjami, którego tradycja jest starsza niż samo święto Bożego Narodzenia, wystartuje tradycyjnie 6 stycznia około południa spod kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Na kolędników czekać będą korony, peleryny i flagi; w galerii znajdziecie zdjęcia z zeszłorocznej edycji.


W tym roku uczestnikom rozśpiewanego orszaku na święto Trzech Króli (Narodzenia Pańskiego) przyświecać będzie hasło będące fragmentem kolędy Nowy rok bieży z XVII wieku. Pieśń zaprasza do oddania chwały Dzieciątku leżącemu w żłobie w otoczeniu wołu i osła, ale też anieli i królów.

Jezus leżący w jasełkach, czyli w żłóbku (słowem jasło określano dawniej żłób, paśnik dla zwierząt), skupia uwagę na prostocie i ubóstwie swojego narodzenia, a jednocześnie pobudza do pochylenia się nad ubogimi i potrzebującymi - objaśniają organizatorzy świątecznego pochodu.

W galerii możecie zobaczyć zdjęcia z orszaku rok temu - pierwszego po pandemii.

Pochód rozpocznie się o 12:45 pod kościołem św. Marii Magdaleny. Kolorowy korowód poniesie ze sobą przez ulice Tychów dary dla Dzieciątka. W trakcie przemarszu zaplanowano liczne scenki, odgrywane przez lokalne grupy teatralne.

„Królowie jadą z wielką gromadą”

Kluczową ze scen będą odwiedziny Świętej Rodziny w stajence - obecni będą świadkami momentu powitania nowonarodzonego Jezusa Chrystusa przez trzech ;egemdarnych mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Orszak w pstrych, wesołych strojach przeniesie się w czasie do biblijnej opowieści; organizatorzy zachęcają do aktywnego udziału mieszkańców, zwłaszcza dzieci. Na kolędników czekać będą korony, peleryny i flagi.

Imprezę współorganizuje tyskie MCK.

Orszak Trzech Króli w Tychach to nie tylko religijne wydarzenie, ale też okazja do integrowania społeczności, pielęgnowania tradycji i dzielenia się radością świąt Bożego Narodzenia - czytamy w zapowiedzi.

Tradycja obchodzenia Trzech Króli jest szczególnie żywa w Polsce, ale poza jej granicami przejdzie w tym roku w wielu miejscach z katolickimi tradycjami - m.in. w Monachium i miejscowościach we Francji, USA, Rwandzie, Kongo, Kamerunie i Zambii.

Orszak Trzech Króli 2020 Tychy

Może Cię zainteresować:

Wraca Orszak Trzech Króli. Pochody kolędników wyruszą z Marii Magdaleny i parafii w Cielmicach

Autor: Redakcja

03/01/2023

Urząd Stanu Cywilnego w Tychach

Może Cię zainteresować:

Najmodniejsze imiona, śluby i demografia w 2023. Dane tyskiego USC

Autor: Arkadiusz Korejwo

03/01/2024

Kosciol sw ducha tychy nowosielski

Może Cię zainteresować:

Piramida. Tam boazeria, na niej dzieła wielkiego malarza. Jak Niemczyk spotkał w Tychach Nowosielskiego

Autor: Marcin Zasada

01/01/2024