Najmodniejsze imiona, śluby i demografia w 2023. Dane tyskiego USC

Z początkiem nowego roku urzędy stanu cywilnego podają do publicznej wiadomości podsumowania minionego - nie inaczej działa tyski USC, który zdążył już wyjawić, jakie imiona nadawano najchętniej dzieciom oraz ile w mieście odnotowano w 2023 roku małżeństw i zgonów. Zerknijmy więc.

Urząd Stanu Cywilnego w Tychach

I tak - wśród najpopularniejszych imion żeńskich znalazły się (w kolejności od najczęściej nadawanego): Zuzanna, Zofia, Maja, Laura, Antonina, Hanna, Lena, Klara, Emilia. Widać utrzymujący się trend na imiona klasyczne, a jednocześnie „międzynarodowe”.

Wśród imion dla chłopców tendencja jest (nadal) podobna- królowały Antoni, Jan, Jakub, Mikołaj, Adam, Kacper, Filip, Franciszek i Maksymilian. Każde z nich ma podobnie brzmiące odpowiedniki w większości języków europejskich - na pewno nie zaszkodzi im to w ewentualnej międzynarodowej karierze.

Imiona w Tychach w 2023 - ciekawostki

Wśród nietypowych imion w rejestrze uwagę zwrócić mogą Adelina, Americo (spotykane od wieków na południo Europy), Abdelmadjid, Leah, Melisa, Vivienne, Solomiia czy Matvei. Są to głównie dzieci urodzone za granicą, których imiona są często przenoszone z innych alfabetów.

Małżeństwa i przyrost naturalny w 2023 w Tychach

Co się tyczy nowożeńców, w ubiegłym roku ślubowało sobie 430 par. W owym czasie zarejestrowano przy tym 260 rozwodów, z czego 24 to rozwody zagraniczne. Poza Polakami pobierali się Ukraińcy, Kolumbijczycy, Marokańczycy, Brytyjczycy i Rosjanie.

W kwestii przyrostu naturalnego bez niespodzianek - kolejny rok stosunek urodzeń do zgonów jest w mieście na minusie, za co częściowo odpowiadają przeprowadzki pod miasto - nowonarodzone dziecko nie jest wtedy rejestrowane jako „tyskie”, nawet jeśli rodzi się tutaj. Pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego sporządzili 1110 aktów urodzenia, a wydali 1552 aktów zgonu - statystycznie Tychom ubyło zatem 0,3% mieszkańców.

Rodzina (zdjęcie ilustracyjne)

Może Cię zainteresować:

Modne imiona dla dzieci, liczba ślubów, przyrost naturalny. Rok 2022 w statystykach Urzędu Stanu Cywilnego w Tychach

Autor: Redakcja

07/01/2023

Original 9

Może Cię zainteresować:

Zapaść demograficzna. W 2021 roku więcej tyszan zmarło, niż się urodziło

Autor: Tomasz Stankiewicz

04/01/2022

Indeks Zdrowych Miast 2023

Może Cię zainteresować:

Indeks Zdrowych Miast 2023. Awans Tychów do czołowej dziesiątki

Autor: Arkadiusz Korejwo

24/11/2023