Indeks Zdrowych Miast 2023. Awans Tychów do czołowej dziesiątki

Ruch Open Eyes Economy, Szkoła Główna Handlowa i Luxmed ponownie zbadały jakość przestrzeni życiowej w największych polskich miastach. Tychy awansowały w tegorocznej edycji Indeksu Zdrowych Miast z 12 na 9 miejsce; wielkiego skoku dokonała nieodległa Bielsko-BIała.

W bieżącej, drugiej edycji badania brali udział również naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jak mówią badacze, doświadczenia zebrane w pierwszej edycji skłoniły ich do zmodyfikowania metodologii. Podobnie jak w 2022 badano polskie miasta na prawach powiatu w oparciu o 8 kluczowych obszarów - zdrowie, ludność i pokolenia, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura i przestrzeń.

W tym roku ranking został uzupełniony o badanie ankietowe adresowane do władz miast oraz ich mieszkańców. Jego wyniki pozwalają na pogłębienie wniosków dotyczących działań samorządów (…) a także tego, jak w poszczególnych kategoriach jakość swojego życia w miastach oceniają ich mieszkańcy - czytamy we wstępie opracowania.

Najlepszy wynik ponownie uzyskała Warszawa - stolica jest z uwagi na swój rozmiar bezkonkurencyjna np. w kwestii ilości i dostępności programów zdrowotnych. Na drugim miejscu jest wspomniana Bielsko-Biała, która po zmianie metody badania zastąpiła tam Opole - jest to awans o aż 21 miejsc. Podium zamyka Sopot (w zeszłym roku to miejsce zajął Chorzów), który awansował z 9 miejsca.

Pod dziewiątką znalazły się z kolei Tychy (awans z 12.) - jest to po Bielsku-Białej najwyższy wynik w naszym województwie. W czołowej trzydziestce znalazły się jeszcze Katowice (19.), Chorzów (21.) i Sosnowiec (30. miejsce). Nasze miasto wyróżnia się w obszarach „zdrowie”, w którym analizowane są programów polityki zdrowotnej, „usług komunalne i społeczne” (sieć wodno-kanalizacyjna, zaopatrzenie w ciepło, gospodarka odpadami, kultura fizyczna i sport) oraz „bezpieczeństwo publiczne”.

Pełny, szczegółowy raport Indeks Zdrowych Miast 2023 dostępny jest tutaj.

Tychy Paprocany panorama nad dachami

Może Cię zainteresować:

Tychy na wysokim miejscu w rankingu zdrowych miast. Przed nami tylko jedno miasto województwa

Autor: Redakcja

23/12/2022

Tyskie Browary Książęce - neon przed wejściem do Browarium

Może Cię zainteresować:

Tyskie browary wprowadzają pompy cieplne. Ma być wydajniej i mniej „cieplarnianie”

Autor: Arkadiusz Korejwo

23/11/2023

Śląskie Prometeusze 2022

Może Cię zainteresować:

Kolejny Prometeusz wędruje do Tychów. Wręczono nagrody dla śląskich pracowników socjalnych

Autor: Arkadiusz Korejwo

18/11/2023