Kolaż światowego folku w jazzowym stylu - piątkowa scena nad jeziorem w Tychach

W tegprocznej edycji koncertów nad jeziorem gościła już Sonią Bohosiewicz i znany ze współpracy z Kazikiem Staszewskim Kwarter ProForma. W nadchodzący piątek (14 lipca) w cyklu zaprezentuje się improwizatorski kwintet łączący instrumentarium jazzu i folku, by zaprezentować szeroką paletę światowych brzmień.

MCK Tychy
guzik chołomiej jazz quintet

Koncert opatrzony tytułem „Na ludowo, na jazzowo” wykona na plenerowej scenie na terenie OW Paprocany da zespół pod wodzą Macieja Guzika (perkusja) i Szymona Chołomieja (akordeon), których uzupełniają Michał Fedor (gitara basówa), Paweł Chaberski (fortepian) oraz Weronika Fedor (skrzypce).

Zarówno muzykę ludową, jak jazz charakteryzuje otwartość formy i nieregularne podziały rytmiczne. Muzycy kwintetu wykonują w jazzowej konwencji brzmienia ludowe z różnych kultur (world music) wplatając w nie też brzmienia gatunków o ludowych korzeniach, jak brazyliską bossa novę czy amerykański funk. Tradycyjne „muzykanckie” improwizowanie łączy się u nich z tym spotykanym w występach big-bandów. Cały skład zespołu był lub jest nadal związany z instytutem muzyki jazzowej na katowickiej Akademii Muzycznej - kuźni talentów o skali przekraczającej granice kraju.

Piątkowy koncert pod kuratelą MCK Tychy rozpocznie się o godzinie 20 na scenie plenerowej nieopodal placu zabaw w ośrodku nad Jeziorem Paprocańskim; wstęp wolny.

Klaudiusz jania

Może Cię zainteresować:

Organista z Piekar z hołdem dla Wodeckiego na tyskim fortepianie plenerowym

Autor: Arkadiusz Korejwo

07/07/2023

Kwarter proforma

Może Cię zainteresować:

Kolaboratorzy Kazika j pieśni Kaczmarskiego i Cohena 7 lipca na Paprocanach

Autor: Arkadiusz Korejwo

03/07/2023

Underground Music pod Wieżami KWK Polska

Może Cię zainteresować:

Underground Music pod Wieżami KWK Polska

Autor: Redakcja NGS24

10/07/2023