Kongres Kobiet Województwa Śląskiego w Bieruniu

We wtorek 27 lutego w kinoteatrze Jutrzenka przy bieruńskim rynku pod hasłem „Energia kobiet” kolejny rok z rzę zbiorą się liderki życia społecznego regionu zrzeszone w ramach Kongresu Kobiet.
Kinoteatr Jutrzenka w Bieruniu

Społeczniczki, polityczki, sportsmenki, biznesmenki z okolicy, regonu i innych stron Polski pojawią się w mieście świętego Walentego, by dyskutować o sprawach aktywizacji społecznej polskich kobiet. Wspólnie z władzami Bierunia kuratelę nad wydarzeniem sprawuje radna sejmiku województwa Alina Bednarz; pojawią się też m.in. przedstawicielki śląskiego świata akademickiego, wicemarszałek województwa Anna Jedynak-Rykała oraz parlamentarzystki.

- Chcemy, aby Kongres Kobiet był miejscem, w którym każda kobieta znajdzie coś dla siebie (…) Naszym celem jest pokazanie, że energia kobiet może być potężną siłą napędową zmian w każdym aspekcie życia – wyjaśnia Alina Bednarz.

Kongres Kobiet jako organizacja powstał w 2009 roku. Jego misją jest działanie na rzecz realnej równości kobiet i mężczyzn, uznania godności, autonomii i wolności wszystkich, budowanie solidarności kobiet poprzez wymianę doświadczeń, wzajemną pomoc i pracę nad pamięcią o kobiecej historii. Śląskie kongresy regionalne i miejskie (np. tyski - cztery edycje) odbywają się od 10 lat.


Tegoroczny kongres w Bieruniu rozpocznie się o godzinie 17. Pierwszy godzinny panel poświęcony będzie aktywistkom z Bierunia, następnie głos na tematy twórczości i ochrony dóbr kultury zabiorą dziennikarka i znawczyni sztuki Agnieszka Kijas oraz dr Małgorzata Tkacz-Janik. Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa poświęcona posłankom na przedwojenny Sejm Śląski.

Wstęp na wydarzenie jest wolny i nie wymaga zapisów; organizatorki i organizatorzy podkreślają, że zależy im także na obecności mężczyzn, by przedyskutować różne punkty widzenia. Wydarzenie na Facebooku dostępne jest pod tym linkiem.

Autism 2377410 1280

Może Cię zainteresować:

Prośba policjantki o wsparcie jej synka odpisem z PIT

Autor: Redakcja

19/02/2024

Wiślana Trasa Rowerowa tabliczka 1

Może Cię zainteresować:

Nabiera rozpędu projekt szosy rowerowej z Tychów do Bierunia wzdłuż Oświęcimskiej

Autor: Arkadiusz Korejwo

13/02/2024

Walentynki w Bieruniu - całuski

Może Cię zainteresować:

Całuski, całuski! W niedzielę walentynkowy jarmark w Bieruniu

Autor: Arkadiusz Korejwo

10/02/2024