Walentynkowy bus kursuje z Tychów do Bierunia, miasta św. Walentego

Od środy (7 lutego) jeden z busów linii 31 z Tychów do Bierunia przybrał walentynkowego charakteru. Związane jest to z faktem, że w Bieruniu dzień zakochanych obchodzony jest z pompą, jako że to również dzień patrona tego miasteczka.

Tegoroczne obchody dnia zakochanych połączone z barwnym jarmarkiem odpustowym odbywać się będą wyjątkowo 11 lutego, jako że we właściwe Walentynki wypada Środa Popielcowa. Tak czy siak wspomniany pojazd będzie kursować w okolicznościowym przystrojeniu do 14 lutego.

Autobus z najnowszego taboru PKM Tychy udekorowano tak, by pasażerowie mogli zrobić sobie romantyczne selfie z dymkami z miłosnymi rozmówkam po śląsku - "Dej kusika" (daj całusa) czy "Jo Ci przaja" (kocham cię). Na siedzeniach pojawią się zabawne hasła rodzaju „nie ma mnie na Tinderze, ale znajdziesz mnie w Bieruniu”. Hostessy rozdawać będą regionalne łakocie.

Co właściwie ma Bieruń do Walentynek?

Święty Walenty jest patronem tego górnośląskiego miasteczka - znajduje się tam sanktuarium zawierające jego relikwie; od przeszło 400 lat modlono się tam o ozdrowienie (to bowiem także patron nieuleczalnie chorych i przeklętych), chronili się tam przed plagami i pożarami; schronienie znajdowali tam prześladowani.

Historia drewnianego kościółka sięga czasów, gdy w jego okolicy grzebano chorych, obłąkanych i złoczyńców (nie wolno ich było grzebać na cmentarzu parafialnym); patronem kapliczki przy ich pochówkach został święty Walenty.

Walencinek w Bieruniu - sanktuarium św. Walentego o niesamowitej historii i tradycjach

Od wielu pokoleń odpust 14 lutego był - i jest - jednym z ważniejszych corocznych wydarzeń w lokalnym życiu. Mszę w kościele farnym odprawia arcybiskup, a na jarmarku w okolicach Rynku i Krakowskiej można nabyć różne oryginalne produkty - pocztówki po śląsku czy „bieruńskie całuski” - czerwone ciastka biszkoptowe w kształcie ust.

Kulminacyjnym punktem tegorocznych obchodów będzie prezentacja „miłosnego” autobusu na bieruńskim rynku 14 lutego o godzinie 11:40.

Sanktuarium świętego Walentego w Bieruniu

Może Cię zainteresować:

Walencinek w Bieruniu - sanktuarium św. Walentego o niesamowitej historii i tradycjach

Autor: Arkadiusz Korejwo

14/02/2023

Wizualizacja placówki dla najmłodszych w Bieruniu

Może Cię zainteresować:

Bieruń zbuduje miejski żłobek i przedszkole do lata 2026 roku

Autor: Arkadiusz Korejwo

14/11/2023

Crossfit Ninja Warrior Park w Bieruniu

Może Cię zainteresować:

Tor przeszkód a’la Ninja Warrior i superbieżnia - nowa atrakcja Bierunia

Autor: Arkadiusz Korejwo

07/11/2023