Kulinarnie i kulturalnie. Gwiazda ekranu i patelni Andrzej Polan w środę w Mediatece

W najbliższą środę (15 lutego 2023 r.) w cyklu Tury Kultury zainteresowani tyszanie spotkają się z gwiazdą kulinariów i medialną osobowością (m.in. "Dzień Dobry TVN") Andrzejem Polanem. Wstęp wolny.

kultura.tychy.pl
Andrzej Polan

Do skojarzeń mieszkańców innych stron Polski na temat Tychów obok piwa i małych fiatów być może dołączą niedługo przebojowi kucharze. Ostatnią edycję Masterchefa wygrał po uprzednim zwycięstwie w edycji młodzieżowej tyszanin Kuba Tomaszczyk; do finału tego popularnego programu dotarł też Mateusz Krajenka, który dawał popis na ostatnim jarmarku świątecznym na Baczyńskiego.

Być może kolejnego kulinarnego czempiona zainspiruje rozmowa z zaproszonym na nadchodzącą środę (15 lutego) do tyskiej Mediateki gościem cyklu Tury Kultury - medialną osobistością i doświadczonym szefem kuchni Andrzejem Polanem.

Krótka biografia Andrzeja Polana, kucharza-celebryty

58-letni wolbromianin jest z zawodu nauczycielem wczesnoszkolnym. Ciężko ocenić, jak takie wykształcenie może wpłynąć na sposób dyrygowania profesjonalną kuchnią - pewnym jest natomiast, że kariera Polana rozpoczęta w młodym wieku od zakopiańskiego pensjonatu potoczyła się w spektakularny sposób.

Zarządzał przez lata m.in. kuchniami w wytwornym stołecznym hotelu Polonia Palace czy równie reprezentacyjnym centrum kongresowym Warszawianka w Jachrance. Miał udział w powstaniu sześciu książek kulinarnych - w tym jako autor jednej z bestsellerowej serii "Doradca Smaku". Współpracował jako konsultant z gigantami przemysłu spożywczego, otwierał modne restauracje; od kilkunastu lat jest "nadwornym ochmistrzem" niezwykle popularnego programu Dzień Dobry TVN i felietonista kulinarny.

Ten miłośnik i propagator tradycyjnej kuchni polskiej, muzyki i mody nie rozstał się też z prowadzeniem lokali - pod jego kuratelą działa w Warszawie lokal o jego ukochanym profilu, Mała Polana Smaków. Pytany swego czasu o sukces Andrzej Polana odpowiedział:

Prowadzenie restauracji to nie jest sukces, to jest ciężka praca. Jestem człowiekiem, który ciągle na siebie pracuje. To co osiągnąłem zawdzięczam sobie i mojemu zespołowi. Sukces jest wtedy, kiedy mogę kogoś wesprzeć, kiedy widzę, że ktoś jest szczęśliwy.

Spotkanie w bibliotece wewnątrz Mediateki przy Piłsudskiego poprowadzi jak zwykle Marcin Michrowski. Początek o godzinie 18, wstęp wolny.

Kuba Tomaszczyk z Tychów

Może Cię zainteresować:

Kuba z Tychów wygrał XI edycję MasterChefa. Tyszanin spełnił swoje młodzieńcze marzenie

Autor: Martyna Urban

05/12/2022

Krzysztof materna 1

Może Cię zainteresować:

Już w środę w Mediatece spotkanie z legendą polskiego showbiznesu Krzysztofem Materną

Autor: Redakcja

23/01/2023