Mozaika od A do Z - warsztaty z autorem wyatawy w tyskim Muzeum Miejskim

W sobotę (26 sierpnia) tyskie Muzeum Miejskie zaprasza dzieci, mlodzież i wszystkich innych zainteresowanych technikami graficznymi na warsztaty „Drukowane obrazy: od rysunku do betonu” kończące wystawę, w której centrum znalazły się mozaiki i rysunki architektury z lat 60.-70. na betonowych płytach.

Muzeum Miejskie w Tychach
Mozaika z ekewacji wieżowca ZEG w Tychach


Zajęcia towarzyszą kończącej się tego dnia wystawie „Memento” prezentującej prace brazylijskiego architekta i plastyka Viniciusa Libardoniego, który nadrukami na „wielkiej płycie” oddał hołd polskiej architekturze późnego modernizmu. Artysta sportretował w ten sposób nieistniejące lub przebudowane obecnie z powodu pieniędzy, mody lub skojarzeń z „szarością komuny” budynki powstałe w Polsce w latach 60. i 70. - w tym wieżowiec tyskiego ZEG-u, pawilon Emilia w Warszawie czy dworzec PKP w Katowicach.

Warsztaty poprowadzi sam autor wystawy.

W ich ramach uczestnicy przyjrzą się fragmentom jednej z mozaik autorstwa Franciszka Wyleżucha, które można znaleźć (choć już nie tak liczne) w przestrzeni Tychów - mozaice z elewacji dawnego wieżowca Zakładu Elektroniki Górniczej, a następnie zaprojektują własne mozaiki, które zostaną odlane w panele w podobny sposób, jak powstawały oryginalne dzieła.

To propozycja nie tylko dla najmłodszych – zapraszamy też rodziców i opiekunów, ponieważ doceniamy rodzinne i międzypokoleniowe więzi - zachęcają tyscy muzealnicy.

Początek o godzinie 14 w siedzibie Muzeum Miejskiego przy placu Wolności; wstęp wolny. Organizatorzy proszą o zapisy telefoniczne (887 450 212, także SMS) lub mailowe (n.sitko@muzeum.tychy.pl).

Zespół Leepy

Może Cię zainteresować:

Faworyci tyskiej publiki zamkną tegoroczny cykl koncertów na Paprocanach

Autor: Arkadiusz Korejwo

21/08/2023

Nowy Stadion Zimowy w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Hokejowy Turniej 4 Prezydentów 23-25 sierpnia

Autor: Arkadiusz Korejwo

21/08/2023

wieżowiec zeg tychy grafika

Może Cię zainteresować:

Architektura niesłusznie miniona. Jej obrazy na "wielkiej płycie" staną w tyskim muzeum

Autor: Arkadiusz Korejwo

27/06/2023