Nowa metrolinia autobusowa M10 pojedzie z Kobióra przez Tychy do Katowic

16 lipca 2022 r. zostanie uruchomiona nowa metrolinia autobusowa M10, która będzie przebiegać przez Tychy. Oznacza to jednak likwidację linii nr 14. Sprawdźcie szczegóły.

16 lipca ruszy nowa linia autobusowa M10, która połączy Kobiór i Tychy z Katowicami i zastąpi obecną linię numer 14. Będzie ruszać z przystanku Katowice aleja Korfantego, przez plac Wolności i dworzec Sądowa, Mikołowską i AWF pojedzie na południe, w kierunku Giszowca i Tychów (DK86) oraz Kobióra.

Nowa metrolinia M10 z Kobióra przez Tychy do Katowic

Całkowitej modyfikacji ulegnie katowicki odcinek starej trasy "czternastki", bo zanim autobus wyjedzie na Drogę Krajową nr 86, obsłuży przystanki w południowej części centrum Katowic. Później pojedzie szybciej niż do tej pory, bo w drodze do Tychów zatrzyma się tylko na trzech przystankach (dwóch na Giszowcu i na jednym w Murckach). W Tychach trasa nowej linii nie ulegnie dużym zmianom. Autobus nie będzie się zatrzymywał na przystankach Tychy Osiedle "O" oraz Tychy "Tężnia", natomiast z przystanku Tychy Osiedle "Z1" nie pojedzie na ulicę Towarową, tylko wyjedzie na Drogę Krajową nr 1 i pojedzie w kierunku przystanku "Kobiór Centrum". Dzięki temu Tychy zyskają dodatkowe połączenie z Kobiórem, gdzie do tej pory można było się dostać jedynie linią nr 157.

  • trasa linii w kierunku Tychów/Kobióra: Katowice Aleja Korfantego 01 – Katowice Sokolska 05 – Katowice Plac Wolności 02 – Katowice Sądowa 01A – Katowice Mikołowska 01 – Katowice AWF 01 – Giszowiec Osiedle 01 – Giszowiec Górniczego Stanu 01 – Murcki Bielska 01 – Wartogłowiec Beskidzka 04 – Tychy Szpital Wojewódzki 02 – Tychy Lodowisko 06 – Tychy Piłsudskiego 05 – Tychy Hala Sportowa 03 – Tychy Brama Słońca 04 – Tychy Osiedle ‘’U’’ 06 – Tychy Sikorskiego Kościół 06 - Tychy Osiedle ‘’W’’ 08 – Paprocany Pętla 14 – Tychy Osiedle ‘’Z1’’ 20 – Kobiór Centrum 02*;
  • trasa w kierunku Katowic: Kobiór Centrum 02* – Tychy Osiedle ‘’Z1’’ 15 – Paprocany Pętla 09 – Tychy Osiedle ‘’W’’ 05 – Tychy Sikorskiego Kościół 03 – Tychy Osiedle ‘’U’’ 01 – Tychy Brama Słońca 03 – Tychy Hala Sportowa 06 – Tychy Piłsudskiego 08 – Tychy Lodowisko 05 – Wartogłowiec Beskidzka 03 – Murcki Dolina Murckowska 01 – Giszowiec Górniczego Stanu 02 – Giszowiec Osiedle 02 – Katowice AWF 02 – Katowice Mikołowska 02 – Katowice Mikołowska Sąd 01 – Katowice Plac Wolności 03 – Katowice Sokolska 04 – Katowice Aleja Korfantego 01;

*przystanek obsługiwany w kursach wariantowych;

Linia będzie kursowała przez cały tydzień od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornych z częstotliwością: w dni robocze co 30 min przez cały dzień; w dni wolne od pracy co 60 min przez cały dzień.

Wraz z uruchomieniem linii M10 nastąpią zmiany w liniach towarzyszących:

  • Linia 14 zawiesza funkcjonowanie
  • Linia 1 i 4 - modyfikacja rozkładów jazdy, polegająca na wprowadzeniu równej i naprzemiennej częstotliwości odjazdów z i do Katowic ( w dni robocze co 15 minut, w soboty i niedziele co 20 minut). Nowy rozkład jazdy linii 4 nie będzie uwzględniać kursów wariantowych z obsługą przystanków Tychy Towarowa oraz Tychy Hipermarkety.
  • Linia 1N - zapewnienie codziennej obsługi w godzinach nocnych oraz zmiana trasy przejazdu
  • Linia M22 - modyfikacja rozkładu jazdy, polegająca na uruchomieniu dodatkowej pary kursów w dni robocze: kurs relacji Międzyrzecze Gospoda – Katowice Sądowa o 7:03; kurs relacji Katowice Sądowa – Międzyrzecze Gospoda o 8:34.
ITS Tychy

Może Cię zainteresować:

ITS Tychy oficjalnie zaczął działać. To najnowocześniejszy system sterowania ruchem w regionie i jeden z największych tego typu systemów w Polsce

Autor: Katarzyna Pachelska

04/07/2022

Album dla Zygmunta

Może Cię zainteresować:

Powstaje kronika życia miejskiego w Tychach. Efektem będzie symboliczny „Album dla Zygmunta”

Autor: Martyna Urban

30/06/2022