O klubie Polonia Tychy i osiedlu A opowie autor książki w ich temacie

Kulturalna propozycja na sobotnie przedpołudnie. 8 lipca autor książek o tyskim sporcie zabierze chętnych na spacer w duchu lat 50. XX w pierwszym fragmencie nowych Tychów. Spotkanie nawiązywać będzie do jego nowej pozycji pt. "Braterskie więzi. Polonia Tychy i jej czasy".

Tyscy muzealnicy kochają osiedle A - wyraża się to w liczbie wydarzeń organizowanych wokół historii tego unikatowego w regionie założenia architektonicznego. Tym razem pretekstem do oprowadzenia gości po tym miejscu będzie niedawna premiera książki „Braterskie więzi” poświęconej dziejom pierwszego tyskiego klubu sportowego - Polonii Tychy, założonej przy okazji budowie tego osiedla.

Spacer, który odbędzie się w sobotę o godzinie 11, poprowadzi autor wspomnianejpublikacji Piotr Zawadzki - kierownik poświęconego sportowi oddziału Muzeum Miejskiego w Tychach, autor książek o GKS Tychy, dziennikarz sportowy z wieloletnim doświadczeniem w największych pismach regionu. Na świat przyszedł właśnie na pierwszym osiedlu nowych Tychów.

Nostalgia i dziedzictwo tamtych lat

Opowieść przeniesie uczestników przechadzki do lat pięćdziesiątych, kiedy zaczęło powstawać nowe miasto, a do mieszkań wprowadzali się pierwsi mieszkańcy - przybyli z bliska i daleka, „hanysy i gorole”. Poruszone zostaną wątki nieodżałowanego basenu rekreacyjnego w okolicy obecnego dworca i dawnego stadionu Polonii, którego początki sięgają czasów międzywojennych. Jako że nie samym sportem człowiek żyje, przeplatać je będzie opowieść o realiach tamtych lat.

Spróbujemy odtworzyć inne dawne miejsca, charakterystyczne dla osiedla A: strefy wypoczynku, przybytki kultury, restauracje i bary, sklepy, itp. Będzie też okazja do poznania unikatowego, zachowanego w pierwotnej formie, założenia [osiedla] - tłumaczą tyscy muzealnicy.

Wstęp wolny - zbiórka przed wejściem na zespół boisk przy ulicy Andersa. Muzeum Miejskie prosi o zapisy telefonicznie (515 717 430, także SMS) lub mailowo (k.hajduk@tgs.tychy.pl).

Polonia Tychy

Może Cię zainteresować:

Premiera książki o pierwszym klubie sportowym Tychów w piątek 16 czerwca

Autor: Arkadiusz Korejwo

14/06/2023

wieżowiec zeg tychy grafika

Może Cię zainteresować:

Architektura niesłusznie miniona. Jej obrazy na "wielkiej płycie" staną w tyskim muzeum

Autor: Arkadiusz Korejwo

27/06/2023

Stadion Miejski w Tychach fot. UM Tychy

Może Cię zainteresować:

Piłkarski GKS Tychy: średni sezon, wielkie zmiany i pytania o przyszłość

Autor: Arkadiusz Korejwo

05/06/2023