Oszust-recydywista znów stanie przed sądem. Żmudne dochodzenie w sprawie telefonów za grosze

Mikołowski sąd rozpatrzy sprawę oszusta z Bierunia, który oszukał w internecie dziesiątki osób wystawiając na sprzedaż nieistniejące tanie telefony. Mężczyzna był już nieraz karany na wyłudzenia; w sprawie zebrano aż pięć tomów akt.

Pixabay
stary telefon komórkowy

Do sądu w Mikołowie trafił akt oskarżenia przeciwko oszustowi, który wrabiał ludzi z całego kraju, wystawiając na sprzedaż fikcyjne telefony. Wyłudzone kwoty nie były znaczne, jednak warto wiedzieć, że śledczy muszą poświęcić dużo cennego czasu i energii, by zbierać dowody w tego typu dochodzeniach. Tak było i w tym przypadku.

Około rok temu do mikołowskiej komendy powiatowej trafiło zawiadomienie od pracowników miejscowego banku, którzy ujawnili szereg podejrzanych operacji na rachunku jednego z ich klientów. Dochodzeniem zajęli się śledczy z tamtejszego wydziału gospodarczego; analiza dokumentów wykazała, że niemal wszystkie przelewy oznaczone były jako „płatność za telefon” i adresowane do innych osób niż właściciel rachunku - 37-letni mieszkaniec Bierunia.

Oferował on na jednym z portali tanie (50-300 złotych) telefony komórkowe, które nie istniały. "Klienci" dokonywali przelewu na wskazane konto, po czym kontakt się urywał; rzecz miała miejsce na początku 2022 roku.

Takie sprawy to udręka dla policji, która poświęca ich rozpracowaniu siły godne walce z mafią

W sprawie zebrano całe pięć tomów akt; trzeba było przesłuchać kilkudziesięciu świadków, poddano szczegółowej weryfikacji całą historię rachunku. Sprawca szwindlu był już wcześniej znany policji i wielokrotnie karany za oszustwa.

Pod koniec 2022 roku mężczyzna usłyszał 26 zarzutów oszustwa na łączną kwotę ponad 5 tysięcy złotych. Akt oskarżenia w tej w sprawie wpłynął w lutym 2023 r. do mikołowskiego sądu. Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia.

Money gf63bcb22a 1920

Może Cię zainteresować:

Para oszustów z Tychów i Katowic naciągnęła 116 osób na telefony komórkowe, których nie miała zamiaru wysyłać

Autor: Katarzyna Pachelska

08/02/2023

Gotówka policja

Może Cię zainteresować:

Ćwierć miliona złotych trafiło od 70-latki do oszustów. Rekordowy łup metodą "na policjanta"?

Autor: Redakcja

15/02/2023

Rozbój mikołów 27 02 2023 1

Może Cię zainteresować:

Pijacki eksces zmienił się w rozbój. Kolejny bezczelny złodziej alkoholu złapany w Mikołowie

Autor: Redakcja

26/02/2023