Pablopavo i Ludziki wystąpią w sobotę w Mediatece w ramach cyklu Polish Sounds

W sobotę (15 kwietnia 2023 r.) w Mediatece w cyklu ambitnej muzyki popularnej Polish Sounds wystąpi Paweł „Pablopavo” Sołtys ze swoim zespołem Ludziki. Lider grupy jest jedną z najważniejszych osobistości polskiej sceny alternatywnej swojego pokolenia.

MCK Tychy
Pablopavo

Paweł Sołtys to warszawski wokalista, pisarz i muzyk. Rozgłos zyskał jako wokalista reggae (jako jeden z pierwszych śpiewał/rapował po polsku w stylu ragga); często kolaborował z raperami. W ramach Pablopavo i Ludziki odchodzi jednak sukcesywnie od konwencji „nawijacza”.

Recytacje Pablopavo przypominają od pewnego czasu raczej twórczość niezależnych bardów, a muzycy zespołu czerpią całymi garściami z najróżniejszych odmian muzyki rozrywkowej idąc to w rock, to w disco - skręcając zaraz w jazz czy awangardę - przez co ciężko projekt zaklasyfikować dokładniej niż „alternatywa”.

W całość łączą to przeplatające gorycz z humorem, a abstrakcję z reportażem teksty

Pierwszy album z Ludzikami to będący hołdem dla dorastania w stolicy Telehon (2009); na wyżyny list przebojów doprowadziła ich melancholijna i pełna odniesień Dancingowa Piosenka Miłosna z przetykającej współczesny minimalizm ze stylistyką retro płyty Polor (2014). Manierę grupy można traktować jako przedłużenie eklektycznej sceny yass rozwijanej od początku lat 90 przez takie postaci jak goszczący niedawno w Mediatece Tymon Tymański.

Pablopavo to też laureat „Paszportów Polityki” w kategorii muzyka popularna

- Za muzyczną osobowość, bezbłędne wyczuwanie konwencji i niebywałą energię na koncertach - głosiło uzasadnienie werdyktu jurorów magazynu Polityka z 2014 roku.

Utwory literackie Sołtysa i warstwa liryczna pisanych przez niego kawałków cenione są za wnikliwy komentarz do bieżącej rzeczywistości - w tych drugich opisywał już m.in. bolączki DJ-ów i perypetie całego tłumu fikcyjnych postaci. Przenikliwą narrację tekstów uzupełnia bawiąca się stylami muzyką serwowana przez Ludziki. Mozaika, ich najnowszy dotąd album, ukazał się wiosną zeszłego roku i kombinuje parkietowe brzmienia z samotnością i melancholią przenikającymi obecne czasy.

- Widzę jak w Hydro [Hydrozagadka - klub muzyki alternatywnej w Warszawie] tańczy dziś tłum/Jakby nic nigdy nie miało skończyć się - głosi wers jednej z piosenek z Mozaiki.

Co do wspomnianej kariery pisarskiej, powołujący z upodobaniem w tekstach piosenek różne postaci Paweł Sołtys rozpoczął literacką przygodę publikując w niezależnych pismach poświęconych literaturze najnowszej (Lampa, Rita Baum). Za debiutancki zbiór opowiadań Mikrotyki (Czarne, 2017), otrzymał Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego i nominację do Nike 2018. W 2019 ukazał się drugi zbiór opowiadań Pablopavo - Nieradości; pozostając w zgodzie ze sobą, najnowszy zbiór artysta nazwał Co się robi, gdy się wydało książkę.

Pablopavo i Ludziki wystąpią w miejskim audytorium Tychów w sobotę 15 kwietnia o godzinie 19. Bilety w cenie 30/50 złotych dostępne w sieci Ticketmaster oraz w Mediatece na godzinę przed koncertem.

voo voo

Może Cię zainteresować:

Voo Voo kontra AUKSO w tyskiej Mediatece. Drugie spotkanie kameleonów

Autor: Arkadiusz Korejwo

22/03/2023

Kapela ze Wsi Warszawa

Może Cię zainteresować:

Kapela ze Wsi Warszawa i Orkiestra Miasta Tychy. 1 kwietnia kolejna bomba w cyklu AUKSO Modern

Autor: Arkadiusz Korejwo

30/03/2023