Plac przy kościele Chrzciciela wkrótce do remontu. Miasto bierze się za plac Konstytucji

Zarząd Tychów nie zwalnia tempa inwestycji w zaniedbane przestrzenie. Miasto podpisało właśnie umowę na przebudowę placu Konstytucji - usługowego placu z parkingiem w pobliżu kościoła pw. Jana Chrzciciela. Prace potrwać mają do września.

UM Tychy
Plac konstytucji tychy

Wielu tyszan z tego regionu zna ten usługowy plac, mieszczący m.in. bibliotekę, aptekę i sklepy. Od lat przestrzeń niszczeje, przegrywając konkurencję z pobliskimi galeriami i dyskontami.

Miasto mimo wyjątkowo ,,ciasnego" w tym roku budżetu próbuje to zmienić inwestując w plac ponad półtora miliona złotych, zwracając przy tym uwagę na zastosowanie nowoczesnych materiałów. Jak mówi wiceprezydent Hanna Skoczylas:

Żyjemy w czasach szybko postępujących zmian klimatycznych, dlatego tak ważne jest to, aby nie uszczelniać nadmiernie nawierzchni parkingów czy chodników. Takie rozwiązanie pomoże poprawić gospodarkę wodną w najbliższym otoczeniu – wyjaśnia Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

Ciągi piesze zyskają nowoczesną nawierzchnię mineralno-żywiczną. Nierówna nawierzchnia parkingu przy placu zostanie wymieniona na nawierzchnię przepuszczalną z ażurowych płyt betonowych. Od strony ulicy Żwakowskiej powstaną również zupełnie nowe miejsca do parkowania. W pobliżu powstanie także droga rowerowa oraz miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych.

Wodę pomaga gospodarować także miejska zieleń, którą lokalne władze traktują z wyjątkową dbałością. Na placu posiana zostanie kolejna w mieście łąka kwietna a także rabaty kwiatowe i krzewy ozdobne. Posadzonych zostanie również 18 nowych drzew.

Projekt jest już gotowy, uzyskano także pozwolenie na budowę. Rozpoczęcie prac budowlanych ma rozpocząć się ,,w najbliższym czasie"; termin zakończenia prac ustalono na 13 września 2023 roku.

Parking dąbrowskiego tychy

Może Cię zainteresować:

Nieczynny parking przy Dąbrowskiego zmieni się w skwerek pełen zieleni i udogodnień

Autor: Redakcja

17/01/2023

Dworzec tychy peron tunel petycja

Może Cię zainteresować:

Petycja w sprawie remontu peronu i tunelu na głównym tyskim dworcu

Autor: Redakcja

15/01/2023