„Powrót Jeźdźców Apokalipsy” - eko-instalacja w tyskiej Andromedzie

8 września) o godzinie 18 w galerii Obok na pierwszym piętrze Pasażu Kultury Andromeda w Tychach zadebiutuje instalacja „Powrót Jeźdźców Apokalipsy” autorstwa Jerzego Murawskiego obchodzącego 50-lecie pracy twórczej. Wystawę uzupełnią fotografie dokumentujące powstawanie dzieła.
Powrót Jeźdźców Apokalipsy
Jerzy Michał Murawski to pochodzący z Torunia malarz, scenograf, fotograf, performer i twórca instalacji, którego dyplom na krakowskiej ASP promował Jerzy Nowosielski - plastyk ogłoszony tegorocznym polskim artystą roku. Szczególne uznanie zyskał sobie w Holandii, gdzie wielokrotnie prezentowano jego dzieła malarskie w czołowych muzeach i galeriach Amsterdamu i innych miast.

Poprzednią dekadę poświęcił w dużej mierze na ruchomy cykl wydarzeń „Dziennik Podróży z Ostatnią Wieczerzą” łącząćych fotografię, instalacje, film i performance.

Nazwa jego najnowszego dzieła nawiązuje do zamysłu artysty, który wystawił obiekt na działanie czterech pór roku - „czterech jeźdźców”:

Deszcze i wiatry, mrozy i śniegi, zarastanie roślinnością, powodowały jego materialną degradację. Zmienność, zarazem postępujący dramatyzm obrazu instalacji dokumentowałem setkami zdjęć – tłumaczy swój zamysł twórca-weteran.

Uzupełnieniem instalacji, której ukończenie zajęło ponad rok, będą wspomniane zdjęcia - swoisty fotoreportaż prezentujący jej powstawanie, który ma przybliżyć zwiedzającym proces twórczy Jerzego Murawskiego. Nowa wystawa miejskiej galerii OBOK rozpisana jest do 27 października; wstęp na wernisaż i wystawę jest wolny.

Krimson Kinbaku

Może Cię zainteresować:

Erotyczny spektakl krępowania ciała w tyskim Underground Pub

Autor: Arkadiusz Korejwo

07/09/2023

Serce serduszko 2014

Może Cię zainteresować:

Familijny film w parku na tyskim osiedlu A na zakończenie lata

Autor: Arkadiusz Korejwo

07/09/2023

Robotnica a wiki

Może Cię zainteresować:

Quiz z najnowszej historii Tychów. Dziesięć niełatwych pytań!

Autor: Arkadiusz Korejwo

08/06/2023