Psy uratowane od okrucieństwa. We wstrętnym mieszkaniu kłębiło się ich jedenaście

W jednym z tyskich mieszkań przejęto gromadę psów, która była tam trzymana w warunkach równoważnych ze znęcaniem się. Zwierzaki trafiły do schroniska, a właścicielowi postawiono poważne zarzuty.

Miejskie Schronisko w Tychach
pies schronisko tychy

Wydział gospodarczy tyskiej komendy dostał ostatnio zgłoszenie o psach chowanych w mieszkaniu w skandalicznych warunkach. W tej sytuacji wezwali powiatowego weterynarza, strażników miejskich i miejskiego urzędnika odpowiedzialnego za prawa zwierząt.

W mieszkaniu znaleźli 11 psów, w tym siedem szczeniaków, które wyglądały na zaniedbywane od znacznego czasu. Podłoga zasłana była ich odchodami; zwierzętom brakowało też wody pitnej. Nietrudno domyślić się, że właściciel odpuścił sobie też ich szczepienie.

Powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o odebraniu czworonogów okrutnemu właścicielowi. Zostały przekazane do miejskiego schroniska, a odpowiedzialny za zaniedbanie zwierząt usłyszał zarzut znęcania się nad nimi. Kodeks karny przewiduje za takie czyny do 3 lat więzienia. Do podobnej sytuacji doszło niedawno także w Pawłowicach pod Pszczyną, gdzie po zgłoszeniu właścicielowi odebrano psa z ropiejącym pyskiem i oczami.

Jak i kiedy zgłaszać podobne przypadki?

Policja przypomina najczęstsze przypadki, które są podstawą do działań przeciw cierpieniu zwierząt i niszczeniu środowiska:

 • nieuzasadnione, niehumanitarne zabijanie zwierząt;
 • znęcanie się nad nimi poprzez m.in. torturowanie lub przetrzymywanie w niewłaściwych warunkach;
 • oferowanie sprzedaży zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem;
 • zanieczyszczanie, zaśmiecanie wody, gruntu, powietrza;
 • nielegalna wycinka drzew;
 • wypalanie traw i innych terenów.
Możesz również skorzystać z internetowego narzędzia Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem którego istnieje możliwość wskazania obszaru, na którym m.in. uprawiane jest kłusownictwo, niszczona jest zieleń lub organizowana jest nielegalna wycinka drzew. Katalog zgłoszeń jest bardzo rozbudowany, dlatego zachęcamy, by skorzystać również z takiej formy przekazywania [informacji] - pouczają funkcjonariusze.
   pies i kot

   Może Cię zainteresować:

   Psy i koty tyszan są teraz sterylizowane za darmo w ramach budżetu obywatelskiego. Co szykuje się w BO na przyszły rok?

   Autor: Arkadiusz Korejwo

   28/03/2023

   Łabędź Tychy

   Może Cię zainteresować:

   Trzy łabędzie z Tychów trafiły do leśnego pogotowia ratunkowego. Ptaki były karmione chlebem

   Autor: Martyna Urban

   17/10/2022

   Kormoran tychy 16 03 2023

   Może Cię zainteresować:

   Goniąc kormorana. Straż miejska w Tychach przyjęła skrzydlatego przybysza

   Autor: Arkadiusz Korejwo

   16/03/2023