Rozdeptany skwer między osiedlami B i C zyska drugie życie. Będzie przestrzeń do rekreacji

Kolejny tyski plac przejdzie generalny lifting. Zaczęła się modernizacja placu między ulicami Cienistą, Bema i Bałuckiego. Zaplanowano tam, zgodnie z najnowszymi standardami, zieloną przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców; prace potrwają do połowy października 2023 roku.

Miejsce, o którym mowa to spory, otwarty kawałek zieleni w oddzielający dwa osiedla "starych Nowych Tychów". Przestrzeń ma potencjał, jednak od dziesiątek lat jest raczej ignorowana i deptana na wskroś przez mieszkańców spieszących na plac Baczyńskiego, autobusy spod Hotelowca czy w stronę Bielskiej. Teraz ma się to zmienić.

Na dzikich ścieżkach placu, w połowie drogi między sądem a komendą policji, pojawią się betonowe płyty ułożone w swobodny sposób, a na jednym z jego krańców zostaną zamontowane podesty z drewnianych płyt. Odnowiony skwer ma dobrze komponować się z architekturą zbiegu dwóch osiedli z końca lat 50.

Plac wypełnią nowoczesne rozwiązania, w tym „owadzie hotele”

Na skwerze powstanie w nim kilka stref o różnym charakterze - między innymi ogród społeczny (ogólnodostępne miejsce uprawy roślin), wybieg dla psów czy nowe donice z zielenią. Na terenie skweru zaplanowano posadzenie krzewów, będących pokarmem dla ptaków. Dla pożytecznych owadów pojawią się byliny oraz tzw. „owadzie hotele” - domki wśród zieleni, zastosowane też między innymi w nominowanym ostatnio do nagrody architektonicznej "Polityki" kieszonkoweym parku w Bytomiu.

Wszystkie nowe atrakcje doświetli sześć nowych lamp. Mieszkańcy dostaną do dyspozycji placyki, przy których pojawią się nowe ławki, stół piknikowy i nowoczesne siedziska; la aktywnych pojawią się stojaki rowerowe.

Prace planowo mają się zakończyć w połowie października.

Plac konstytucji tychy

Może Cię zainteresować:

Plac przy kościele Chrzciciela wkrótce do remontu. Miasto bierze się za plac Konstytucji

Autor: Redakcja

17/01/2023

Park Łabędzi

Może Cię zainteresować:

Zapomniany tyski park ma wypięknieć. Miasto pyta o pomysły zmian

Autor: Arkadiusz Korejwo

06/04/2023

Parking dąbrowskiego tychy

Może Cię zainteresować:

Nieczynny parking przy Dąbrowskiego zmieni się w skwerek pełen zieleni i udogodnień

Autor: Redakcja

17/01/2023