Rusza program dofinansowania in vitro dla mieszkańców Tychów

W Tychach rusza gminny program dofinansowania in vitro. W czwartek, 24 listopada 2022 r., uchwałę w tej sprawie przyjęli miejscy radni.

fot. FB/Miasto Tychy
Tychy

Przyjęty przez tyskich radnych program nosi nazwę „Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – In vitro dla mieszkańców miasta Tychy na lata 2022-2025”. Za uchwałą w tej sprawie głosowali radni z klubów prezydenta Andrzeja Dziuby oraz Koalicji Obywatelskiej. Czterech radnych głosowało "przeciw", a trzech radnych wstrzymało się od głosu. Rocznie z tego programu będzie mogło z niego skorzystać 25 par.

- W Polsce od 2015 r. obowiązuje ustawa o leczeniu niepłodności, która rozpoznaje problem jakim jest niepłodności i reguluje prawo do jej leczenia. Niestety, Polska pozostaje jednym z ostatnich państw europejskich bez możliwości kompleksowego finansowania diagnostyki i leczenia niepłodności. W związku z powyższym niezmiernie ważne jest natychmiastowe podjęcie działań, które zapewnią pacjentom równy dostęp do diagnostyki oraz skutecznej i bezpiecznej terapii, przezwyciężającej skutki niepłodności - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Kto może skorzystać z programu dofinansowania in vitro w Tychach?

Do programu zostaną zakwalifikowane pary, które spełniają następujące kryteria:

  • wiek kobiety mieści się w przedziale 20 - 42 lat (w/g rocznika urodzenia)
  • spełniają określone ustawą warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka
  • są mieszkańcami miasta Tychy oraz rozliczają podatek od dochodów osobistych (PIT) w Tychach
  • wyraziły zgodę na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków oraz ich ewentualnych kriotransferów, a także na ewentualne pokrycie kosztów kriokonserwacji oocytów

- Każda para zakwalifikowana do programu ma prawo do skorzystania z dofinansowania jednej, zindywidualizowanej procedury medycznie wspomaganej reprodukcji. Warunkiem niezbędnym uzyskania dofinansowania jest zakwalifikowanie pary do programu oraz przeprowadzenie co najmniej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego lub jednej procedury adopcji zarodka zakwalifikowanym parom u których zdiagnozowano niepłodność, a inne możliwości terapeutyczne nie istnieją lub zostały wyczerpane – mówi Iwona Bińkowska – naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Miasta Tychy (za UM Tychy).

W latach 2023-2025 miasto przeznaczy na realizację programu dofinansowania in vitro 750 tys. zł dla 75 par spełniających kryteria kwalifikacji.

Węgiel

Może Cię zainteresować:

W Tychach od 22 listopada można składać wnioski o zakup węgla po 2000 zł za tonę

Autor: Michał Wroński

22/11/2022

Hub Zielonej Gospodarki Tychy - hala Piłsudskiego

Może Cię zainteresować:

Hub Zielonej Gospodarki w kompleksie przy Piłsudskiego. Władze Tychów zatwierdzają dokończenie obiektu

Autor: Redakcja

01/11/2022

czytaj więcej:

Modyfikacja świateł

Oświetlenie boiska Tychy Falcons zostanie zmodyfikowane

Obiekt MOSrR przy Jeziorze Paprocany

Czy w Paprocanach powstanie sauna?

Sesja Młodzieżowej Rady Miasta Tychy

Czy Tychy poradziły sobie z pandemią?

Png 20211109 003524 0000

Radna apeluje o podświetlenie urzędu na biało-czerwono

Omar lopez v Tknj2 Ox D Vg unsplash

Program in vitro dla mieszkańców Tychów

Zakaz Kąpieli

MOSiR Tychy ogłosił zakaz kąpieli w jeziorze

punkt szczepien tychy

Szczepienia bez konieczności wcześniejszej rejestracji