Stanisław Soyka zakolęduje na otwarcie Tyskich Wieczorów

Jutro (niedziela, 14 stycznia) startuje trzydziesta trzecia edycja Tyskich Wieczorów Kolędowych - wydarzenia rzucającego światło na sakralne pieśni, także te niemal już całkiem zapomniane. Impreza rozpocznie się od występu znakomitego wokalisty Stanisława Soyki.

MCK Tychy
Stanisław Soyka


Cyjliczna tyska impreza celebrująca tradycje kolędowania wchodzi w „wiek chrystusowy” - to już 33. jej edycja. Podczas jej jutrzejszego otwarcia w kościele bł. Karoliny swoim talentem podzieli się z tyszanami sławny jazzowy wokalista i multiinstrumentalista Snatisław „Soyka” Sojka.

Stanisław Soyka - jazzman-kolędnik

Pochodzący z nieodległych Gliwic gwiazdor nie od dziś związany jest z muzycznym sacrum. Przygodę ze śpiewem rozpoczęła się w tamtejszym chórze katedralnym, gdzie udzielał się jego ojciec, a w wieku 14 lat został kościelnym organistą.

Jego wejście na wielką estradę nastąpiło w listopadzie 1979 recitalem muzyki bluesowej i gospel w Filharmonii Narodowej w Warszawie; śpiewał tam utwory Raya Charlesa, Carole King i Beatlesów, ale także właśnie kolędy. Zapis tego koncertu znalazł się na jego pierwszym albumie „Don’t You Cry”.

Od tego czasu zdobył powszechną niemal rozpoznawalność dzięki charyzmie showmana i wszechstronnym uzdolnieniom scenicznym. Podczas koncertu w ramach Tyskich Wieczorów Kolędowych Soyka zaprezentuje utwory ze swojej płyty „Kolędy polskie”. 


Nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni - mówił w jednym z wywiadów Soyka.

Trzygodzinny recital w parafii pw. bł. Karoliny Kózkówny (ks. Tischnera 50) rozpocznie się o godzinie 18.

Rok Jerzego Nowosielskiego - koncert

Może Cię zainteresować:

Zwieńczenie Roku Nowosielskiego z AUKSO i prawosławnym chórem

Autor: Arkadiusz Korejwo

12/01/2024

Tyskie wieczory koledowe 2024 2

Może Cię zainteresować:

XXXIII Tyskie Wieczory Kolędowe. Te koncerty to już miejska tradycja. Wśród gości m.in. Stanisław Soyjka i Józef Skrzek

Autor: Redakcja

11/01/2024

"Tychy kiedyś i dziś" - wystawa

Może Cię zainteresować:

Tyski klub Orion zaprasza na wystawę akwarel miasta, którego już nie ma

Autor: Arkadiusz Korejwo

10/01/2024