Święta za półdarmo i wiele więcej. Wizyta w Spichlerzu, sklepie dla uboższych na tyskim targu

Prowadzony przez fundację Wolne Miejsce sklep społeczny na pierwszym piętrze Tyskich Hal Targowych nie narzeka na zastój. Postanowiliśmy

odwiedzić to nietypowe miejsce w apogeum okresu przedświątecznego, w

którym nie każdy może sobie pozwolić na wydawanie na potęgę.

Fundacja odpowiedzialna także za słynną wigilię dla samotnych w Spodku oraz pierwszy w Polsce tego typu sklep i - od niedawna - „ministerstwo samotno\ści” (oba w Katowicach) była w ten czwartek (21 grudnia) przystrojona i zatowarowana na święta. W oczy rzucała się wystawka ze słodyczami, które zdaniem Marcina - jednego z pracowników wyjątkowego sklepu - robią tutaj ostatnio furorę.

Gdy jedni przy świętach hulają, inni muszą liczyć, na co starczy.

Tyski sklep sieci Spichlerz powstał we wrześniu zeszłego roku - byliśmy na miejscu w pierwszych dniach po otwarciu, by opisać jego zamysł i dostępne tam produkty. Tym razem nie zastaliśmy od razu kierowniczki sklepu - pani Barbara wracała z katowickiej hurtowni z kolejną partią towarów, które zostaną sprzedane z minimalną marżą i często za połowę średniej ceny sklepowej kwalifikującym się klientom - tj. wszystkim powyżej 60 roku życia oraz podopiecznym MOPS, a w soboty - wszystkim bez wyjątku.

Inflacja zrobiła swoje

Jak tłumaczy pani Barbara, zainteresowanie w tym roku wzrosło; szczególnym wzięciem cieszą się nabiał, chemia gospodarcza oraz słodycze; sklep oferuje też m.in. napoje, przetwory, mrożonki i wiele innych niezbędnych produktów na swojej niewielkiej przestrzeni na tyłach wyższego poziomu miejskiego targowiska.Lokalizacja jest dość niefortunna - trudno nawet wytłumaczyć jak tu dojść, a drogę przez gąszcz stoisk handlowych łatwo zapomnieć. Do tego osoby starsze mają często problem ze schodami. Społecznicy liczą na to, że władze miasta przydzielą na ich działalność bardziej dostępny lokal. Póki co działają na tym, co widać na zdjęciach - a z okazji świąt ich mała kawiarenka będąca miejscem spotkań i warsztatów została skromnie przystrojona. Pani Basia krygowała się lekko, bo na półkach panował akurat lekki rozgardiasz.

Wszyscy potencjalni partnerzy i darczyńcy są mile widziani.

Ekspedienci w sklepach Wolnego Miejsca pracują na normalne umowy, jednak fundacja zaprasza także chętnych do pomocy w formie wolontariatu, np. przy wspomnianej Wigilii w Spodku - największym wydarzeniu tego typu w kraju. W Tychach aktywiści prowadzili w mijającym roku także Wielkanoc, cykle warsztatów dla seniorów (kulinaria, relaks i terapia, hobby) i uczestniczyli w dniach ochrony konsumenta - w lokalu pojawił się miejski rzecznik ich praw, który tłumaczył jak nie dać się oszukać i co robić, jeśli już się to stanie.

Chętni do nawiązania kontaktu z fundacją mogą znaleźć numery, adresy i formularz na jej stronie (link); zainteresowani kwestiami tyskiego sklepu mogą skontaktować się telefonicznie z jego kierownictwem pod numerem 511 127 734.

Sklep socjalny w Tychach

Może Cię zainteresować:

Ceny niskie, ruch umiarkowany. A asortyment? Sprawdziliśmy, jak działa pierwszy sklep socjalny w mieście

Autor: Arkadiusz Korejwo

27/09/2022

Ministerstwo samotnosci katowice 02

Może Cię zainteresować:

Otwarto Ministerstwo ds. Samotności w Katowicach. Bistro społeczne z obiadami za 15 zł, kawiarnia, salka gimnastyczna i bezpłatna pomoc psychologów

Autor: Katarzyna Pachelska

12/10/2023

Mikolaj rykowski slazaq 2

Może Cię zainteresować:

Mikołaj Rykowski w ŚLĄZAQ: Wigilia w hali na 3 tys. osób może być pięknym przeżyciem. Bycie wolontariuszem to nie jest praca ani służba, to sposób spędzania świąt

Autor: Katarzyna Pachelska

12/12/2023