Piątek na folkowo w Tychach. Tulia na jarmarku na Baczyńskiego, Kroke z AUKSO w Mediatece

W najbliższy piątek (16 grudnia 2022 r.) Tychy opanują dźwięki nowoczesnego, zmyślnego folku. Z okazji otwarcia jarmarku bożonarodzeniowego specjalny koncert da zjawiskowa grupa Tulia, a w cyklu AUKSO Modern tyscy kameraliści spotkają się z Kroke.

Świąteczna Tulia na Baczyńskiego

Grupę Tulia tworzą od 2017 roku wokalistki Tulia Białobrzeska, Patrycja Nowicka i Dominika Siepka (wcześniej także Joanna Sinkiewicz). Młode kobiety zarówno w swoich aranżacjach muzycznych, jak i imidżu stawiają na intensywnie akcentowany, żywiołowy folklor. Po zwycięstwie w konkursie premier w Opolu w 2018 roku stały się sensacją krajowego showbiznesu: rok później debiutancki album uhonorowano Fryderykiem, a dziewczyny udały się do Tel Awiwu na finał Eurowizji.

W 2021 wydały dwa albumy: ,"Półmrok" i świąteczny "Nim gwiazda zgaśnie", z którego materiał będzie punktem wyjścia dla koncertu, który rozpocznie się o 19:30 na placu Baczyńskiego w ramach pierwszego dnia świątecznego jarmarku.

AUKSO i nieobliczalne Kroke

Środkowoeuropejski folk w innym wydaniu zaprezentuje zaproszony przez kameralistów z tyskiego AUKSO zespół Kroke. Do występów i nagrań zapraszali ich już Steven Spielberg, Peter Gabriel czy David Lynch. Eksperymentujący na pograniczu jazzu i muzyki etnicznej - dotąd głównie bałkańskiej i żydowskiej - zespół obchodzi 30-lecie istnienia. Muzycy AUKSO tak komentują nowy materiał Kroke, który zaprezentują wspólnie w ten piątek:

Muzyka Kroke jest wprawdzie zakorzeniona w Europie Środkowo-Wschodniej, ale nowe kompozycje znacznie wykraczają poza ten obszar. Tym razem muzycy szukali inspiracji także poza Europą i basenem Morza Śródziemnego, a efekty tych poszukiwań są zaskakujące nawet dla nich samych.

Koncert w Mediatece (ul. Piłsudskiego 16) rozpocznie się o godzinie 19. Bilety: w cenach 30 oraz 40 złotych dostępne w sieci Ticketmaster oraz na miejscu na godzinę przed koncertem.

kultura.tychy.pl/ak

Darek Kozakiewicz

Może Cię zainteresować:

Gitarzysta Perfectu i ojciec polskiego hard rocka Darek Kozakiewicz wystąpi w Art Music Club

Autor: Redakcja

13/12/2022

Jarmarktychy

Może Cię zainteresować:

Tyski Jarmark Bożonarodzeniowy 2022 - program. Wśród atrakcji: teatry, sztukmistrzowie i znani wokaliści

Autor: Redakcja

09/12/2022