Tyska lodziarnia nominowana do nagrody prestiżowego serwisu dla Budynku Roku 2023

Tyska pracownia architektoniczna Paradox i ich śmiała realizacja - lokal LODOWATO na Paprocanach - zostały nominowane do nagrody renomowanego branżowego serwisu ArchDaily dla budynku roku 2023 w swojej kategorii.

Dwa lata temu nowa marina nad Jeziorem Paprocańskim została nominowana do prestiżowych nagród architektonicznych "Polityki". W ostatnim czasie obiekt oddalony ledwie 100 metrów od jeziora znalazł się wśród nominowanych w plebiscycie Building of the Year prowadzonym przez światowej sławy branżowy serwis ArchDaily.

Mowa o budynku kawiarni i lodziarni Lodowato przy ulicy Nad Jeziorem 75 (pod tą marką znajdziemy też dwa mniejsze punkty w mieście). Zrealizowany w 2022 roku według projektu lokalnej pracowni Paradox (proj. Szymon Borczyk, Dawid Marszolik) pawilon wpisuje się w przedwojenne zabudowania mieszkalne Paprocan m.in. swoim stromo opadającym dachem.

"Stodoła" na Paprocanach na architektonicznych salonach

Obiekt jest nominowany w kategorii Hospitality Architecture - architektury hotelarsko-usługowej. Mimo atrakcyjnej z handlowego punktu widzenia lokalizacji - w eksponowanym miejscu, po drodze z przystanku komunikacji do popularnego ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem - twórcy tego miejsca mieli twardy orzech do zgryzienia:

Niewielka narożna działka o nieregularnym kształcie, w dodatku poprzecinana sieciami, restrykcyjnie poprowadzona linia zabudowy oraz mało atrakcyjne otoczenie były dla nas prawdziwym wyzwaniem - komentowali architekci studia Paradox w jednym z wywiadów.

Budynek o kształcie przywodzącym na myśl złączone stodoły wyróżnia elegancka elewacja, wykonana z blachy aluminiowej, modrzewia syberyjskiego i czarnej siatki. Kolory dobrano tak, by komponowały się z otoczeniem i barwami firmowymi, w których dominuje kolor biały i czarny. Jedna ze "stodół" mieści pomieszczenia gospodarcze firmy, a druga to ciekawie urządzony lokal gastronomiczny. Zieleń zasadzono m.in. w okrągłych wycięciach w posadzce.

Działające od 2015 roku studio idzie za ciosem i opublikowało niedawno wizualizacje swojej koncepcji dla planowanego na dzikiej plaży pawilonu gastronomicznego w miejscu dawnego ZREMB, które dołączamy w galerii do tego artykułu.

Oprócz trzymania kciuków za tyską architekturę każdy może zagłosować w konkursie ArchDaily na budynek roku korzystając z linku tutaj.

Odbiór nagrody

Może Cię zainteresować:

Wyróżnienie dla realizacji projektu na Paprocanach. Tyski obiekt w pierwszej piątce!

Autor: Tomasz Stankiewicz

17/06/2021

Nowy obiekt dzika plaża Paprocany Tychy 6

Może Cię zainteresować:

Nowa restauracja i udogodnienia na dzikiej plaży na Paprocanach. Zobacz wizualizacje

Autor: Redakcja

12/01/2023