Tyski Andromedon: polonijny teatr z komedią o wiejskich stosunkach

Jutro (czwartek 8 września) wieczór w tyskim Klubie MCK Wilkowyje przejmie polonijny teatr z Oberhausen, który wystawi komediową sztukę o wiejskiej rodzinie pt. „Zachciało się wom Kalwaryi”. Będzie to pierwszy zespół amatorskiej trupy poza wspomnianym miastem. Wstęp wolny.

MCK Tychy
Zachciało się wam Kalwaryi

Czwartkowe wieczory to w wilkowyjskim ośrodku kultury czas na teatr dla dorosłych; omawiany spektakl jest jednocześnie częścią dziewiątej edycji festiwalu teatrów niezależnych Andromedon. Komedia podejmująca tematykę społeczności wiejskiej wystawi amatorski polonijny teatr z jednego z miast partnerskich Tychów - Oberhausen, dwustutysięcznego miasta w licznie zamieszkałym przez Górnoślązaków Zagłębiu Ruhry. Po raz pierwszy wystawił ją tamtejszy teatr „Gdańska” działający przy restauracji o tej samej nazwie, gdzie miejsce znalazły jeszcze dwa zespoły polonijne i pięć niemieckich.

Każdorazowo sztuka nagradzana była owacją na stojąco.

Podczas występów w Oberhausen trupa posłużyła się samodzielnie przygotowaną scenografią przedstawiającą wiejską chałupę, w której aktorzy wcielają się w członków rodziny Placków, którą wstrząsają chciwość, pycha i pożądanie. Tekst spektaklu napisany jest w gwarze wadowickiej wymieszanej ze śląską.

Prawie wszyscy odtwórcy ról to amatorzy - jedynie wcielający się w Józka Wojtek Motyka ma za sobą doświadczenie w chorzowskim Teatrze Rozrywki. Amatorzy łączą życie zawodowe i prywatne ze spotykaniem się na próbach, gdzie nacisk położony jest nie na perfekcję, a atmosferę, którą członkowie zespołu opisują jako nie tylko twórcza, ale też rodzinna. Wielu z nich dojeżdża spore dystanse, by móc uczestniczyć w przedsięwzięciu.

Spektakl rozpocznie się o godzinie 19 w Klubie MCK Wilkowyje przy Szkolnej 94; wstęp wolny. Zapisy i rezerwacje miejsc telefonicznie (691 770 344, 32 227 26 22) lub przez e-mail (klub@mck.tychy.pl).

"Calineczka" reż. Tomasz Man

Może Cię zainteresować:

Mistrzowska marionetkowa „Calineczka” na tyskim festiwalu teatrów

Autor: Arkadiusz Korejwo

05/09/2023

Gks

Może Cię zainteresować:

"Tylko złoto!" - spotkanie z tyskimi hokeistami tuż przed nowym sezonem

Autor: Arkadiusz Korejwo

05/09/2023

Zdj główne

Może Cię zainteresować:

Koncert industrialnych wariacji na temat Bacha w ramach święta miasta

Autor: Reklama

06/09/2023