W piątek w Tychach druga edycja memoriału lekkoatletycznego imienia zasłużonego trenera

W piątek (9 czerwca) odbędzie się druga edycja memoriału lekkoatletycznego imienia wybitnego tyskiego trenera Jana Dery. Na arenie lekkoatletycznej przy stadionie GKS Tychy swoje siły zmierzą zarówno dorośli adepci „królowej sportu”, jak i juniorzy.

Turniej pod auspicjami tyskiego MOSiRu rozpocznie się o godzinie dziewiątej zawodami seniorskimi, które potrwają do 13. Dzieci (roczniki 2008-2011) i młodzież będzie rywalizować między 13:30 a 15:30; imprezą towarzyszącą będą Otwarte Mistrzostwa Miasta Tychy w biegach sprinterskich dla dzieci i młodzieży na dystansie 60. metrów.

Jan Dera - patron mityngu, legenda tyskiego sportu

Uwieczniony w Tyskiej Galerii Sportu trener Jan Dera (1935-2008) był filarem lekkiej atletyki w Tychach. W swojej trwającej ponad 40 lat karierze trenerskiej wprowadził łącznie 17 zawodników różnych kategorii i dyscyplin do reprezentacji Polski. Dera w młodości uprawiał biegi lekkoatletyczne w KS Baildon Katowice, a od 1967 roku pracował w sekcji lekkoatletycznej Polonii Tychy, następnie w GKS Tychy od początku istnienia klubu w 1971.

Jego najbardziej znaną wychowanką była płotkarka Lucyna Langer-Kałek - brązowa medalistka olimpijska pamiętnych IO 1980 w Moskwie, mistrzyni Europy z 1982 roku i halowa mistrzyni Europy w biegu na 60 m ppł. (1984). Wśród znanych podopiecznych trenera Dery warto nadmienić też sztafecistę i późniejszego ministra sportu i turystyki oraz przewodniczącego Światowej Agencji Antydopingowej Witolda Bańkę.

Zawodnicy wspominają Derę jako człowieka wymagającego, ale dającego w zamian wiedzę, pracowitość i intuicję trenerską. Po śmierci szkoleniowca przez kilka lat były w Tychach organizowane pikniki biegowe jego imienia.

Chcesz zobaczyć największe europejskie gwiazdy Królowej Sportu? Przyjdź na Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Silesia 2023!

Może Cię zainteresować:

Chcesz zobaczyć największe europejskie gwiazdy Królowej Sportu? Przyjdź na Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Silesia 2023!

Autor: Reklama

09/06/2023

Stadion Miejski w Tychach fot. UM Tychy

Może Cię zainteresować:

Piłkarski GKS Tychy: średni sezon, wielkie zmiany i pytania o przyszłość

Autor: Arkadiusz Korejwo

05/06/2023

Rowery tychy

Może Cię zainteresować:

Cyklistyczny czerwiec w Tychach: rywalizacja o tytuł rowerowej stolicy i liczne imprezy

Autor: Arkadiusz Korejwo

02/06/2023