W poniedziałek 20 lutego rusza Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Prawnicy i policjanci będą do dyspozycji

W dniach 20-28 lutego władze będą prowadzić kampanię Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Każda osoba zainteresowana może w tym czasie uzyskać porady m.in. w instytucjach wymiaru sprawiedliwości, na komendach, w organizacjach prawniczych i samorządowych.

Do kampanii powołanej z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej włączyli się również asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, kuratorzy sądowi, aplikanci, psycholodzy czy policjanci.

Celem akcji jest zwrócenie szczególnej uwagi na - niestety, w praktyce często lekceważone - potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwami. Jest to rozszerzenie obchodzonego 22 lutego Międzynarodowego Dnia Ofiar Przestępstw.

Przepisy wskazują na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań na rzecz poprawy ich położenia. Kampania ma pomóc wprowadzić je w życie.

Osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy w Lokalnym Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym. W Tychach znajduje się on w biurowcu przy ul. Barona 30 (pokój 307 i 316) i czynny jest w środy od 15.00-20.00 oraz w soboty od 8.00 – 13.00; telefon - 781 984 781. W tym samym miejscu w innych terminach dyżurują prawnicy udzielający bezpłatnych porad prawnych w innych sprawach.

Specjalne dyżury w okresie 20-26 lutego w godzinach 6-22 będą prowadzić również policjanci tyskiej komendy. Szczegółowe godziny dyżurów w prokuraturze, w instytucjach samorządowych itd. można sprawdzić korzystając z wyszukiwarki na stronie kampanii.

Lista z wyszukiwarką lokalnych punktów i ośrodków udzielających pomocy pokrzywdzonym znaleźć można tutaj.

19 dni tychy 2022

Może Cię zainteresować:

Miasto w trosce o ofiary. Rusza kampania antyprzemocowa i kursy samoobrony dla kobiet w Tychach

Autor: Redakcja

31/10/2022

Spolecznik

Może Cię zainteresować:

Tyski Społecznik Roku 2022 - znamy wyróżnionych. Coraz więcej zgłoszeń i nowa kategoria - wolontariusz roku

Autor: Redakcja

02/12/2022