Weekend z tyską fotografią - warsztaty w muzeum i plener w Pszczynie

Jedno z największych cyklicznych wydarzeń fotograficznych na świecie zawita w sobotę (7 października) do Pszczyny; tego samego dnia uczniowie klas V-VIII zbiorą się podczas pierwszego dnia warsztatów „Szeroki kąt” związanych z wystawą historycznych zdjęć przemysłowego Śląska w tyskim Muzeum Miejskim.
Grzegorz Krzysztofik/Muzeum Miejskie w Tychach
"Szeroki kąt" - warsztaty Muzeum Miejskiego w Tychach

Scott Kelby’s Worldwide Photowalk w Pszczynie

Okazja do wspólnego fotografowania, wymiany wiedzy i doświadczeń - to cele, jakie przyświecają temu globalnemu projektowi gromadzącemu setki tysięcy uczestników w ponad stu krajach. Jego pszczyńska odsłona pod hasłem „Jesienne zadumanie” odbędzie się w słynnym parku pałacowym, a współorganizuje je Tyskie Towarzystwo Fotograficzne.

Nieważne czego używasz do fotografii, czy to wypasiona lustrzanka, nowoczesny bezlusterkowiec, prosty aparat, który dostałeś na komunię czy telefon - liczy się Twoja pasja i chęć. Przyjdź, spędź miło czas, poznaj pasjonatów fotografii - zachęca TTF.

Ruchomy plener fotograficzny o trasie długości pięciu kilometrów zakończy się włoską kawą i słodyczami; początek o godzinie 10 na dworcu kolejowym w Pszczynie. Dla chętnych przygotowano też zbiórkę na tyskim dworcu (bilety we własnym zakresie). Dodatkową atrakcją jest konkurs - aby uczestniczyć, należy zarejestrować się na stronie wydarzenia (strona w j. Angielskim).

Szeroki kąt, poszerzane horyzonty

Warsztaty dla młodzieży z Polski i Ukrainy w wieku 11-14 lat związane z trwającą wystawą dawnego tyskiego klubu fotograficznego KRON proponuje Muzeum Miejskie i stowarzyszenie Przestrzeń Otwarcia. Tematyką podzielonych na cztery następne soboty warsztatów jest odkrywanie na nowo przestrzeni miasta za pomocą różnych zmysłów - „zbieranie” faktur, dźwięków, kolorów, tworzenie kolaży, pamiątek i opowieści. Dzień pierwszy poświęcony będzie kontekstowi miejsca w fotografii:

Podróż przez historię działalności Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON rozpoczniemy od poznania, czym jest praca muzealnika: zobaczymy, po co ubiera białe rękawiczki, jak przechowywane są fotografie i co można zobaczyć na starych kliszach. Zastanowimy się, jakie przestrzenie inspirowały fotografów z Tychów kilkadziesiąt lat temu, a na podstawie literackich opisów Śląska wspólnie stworzymy ilustrację przestrzeni przemysłowej, zamieszkałej przez beboki, dzikie i hodowlane zwierzęta oraz pracujących ludzi, w której to, co rzeczywiste, miesza się z bajkowym, a to, co historyczne, z tym, co nowoczesne - czytamy w opisie wydarzenia.

Zajęcia potrwają od 10 do 14; wstęp wolny. Zapisy za pośrednictwem formularza online. Więcej informacji na stronie MM telefonicznie (887 450 212, także SMSem) oraz mailow (n.sitko@muzeum.tychy.pl).

Gemini Park Tychy

Może Cię zainteresować:

Zbadaj się na zakupach. Dzień Zdrowia w tyskiej galerii handlowej

Autor: Arkadiusz Korejwo

06/10/2023

Niszczejące prefabrykaty na osiedlu U w Tychach

Może Cię zainteresować:

Smoliste zdjęcia „czarnego Śląska” przełomu lat 70 i 80 - wystawa w Tychach

Autor: Arkadiusz Korejwo

19/09/2023

AUKSO

Może Cię zainteresować:

AUKSODRONE 2023: trzy dni oszałamiającej muzyki. Elektronika razy jazz razy klasyka

Autor: Arkadiusz Korejwo

03/10/2023