Wzrost bezpieczeństwa pieszych w Tychach. Wystarczyła zmiana przepisów?

Jak informuje Komenda Miejska Policji w Tychach, w ciągu roku spadła liczba zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Dalej najczęstszą przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

Unsplash.com
Piesi Tychy

Tyska policja informuje, że w porównaniu z ubiegłym rokiem spadła liczba incydentów drogowych z udziałem pieszych. Jednak trudno jednoznacznie określić przyczynę.

– Funkcjonariusze dbają o bezpieczeństwo w mieście i prowadzą na bieżąco analizy bezpieczeństwa, z których wynika, że w okresie styczeń-październik 2021 r. najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem pieszych było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu dla pieszych. Doszło wówczas do 11 zdarzeń drogowych z czego 3 to były wypadki, a 8 to kolizje drogowe. Natomiast analizując ten sam okres roku poprzedniego (2020 r.), również główną przyczyną zdarzeń drogowym było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu dla pieszych tj: 19 zdarzeń drogowych z czego 15 wypadków i 4 kolizje drogowe – informują tyscy policjanci.

Spadek liczby wypadków na przejściach o 80%

Wynika z tego, w okresie od stycznia do października 2020 roku na przejściach dla pieszych doszło aż do 15 wypadków. Rok później w tym samym okresie doszło do zaledwie 3 wypadków.

Na poprawę bezpieczeństwa pieszych w mieście mogła mieć wpływ zmiana przepisów dotycząca ustępowania pierwszeństwa na przejściach dla pieszych. Nowe przepisy gwarantują pierwszeństwo pieszych na oznakowanym przejściu dla pieszych. Kierowca widzący zbliżającego się do przejścia pieszego ma obowiązek ustąpić mu pierwszeństwa. Pomimo wprowadzonych przepisów pieszy dalej ma obowiązek przestrzegania przepisów ruchu drogowego i stosowania zasady ograniczonego zaufania.

Swój wpływ na wzrost bezpieczeństwa pieszych w Tychach mogą mieć też zmiany organizacyjne ruchu, wymuszające wolniejsze poruszania się po mieście.

– Nie chodzi o to, żeby ruch był powolny. Bardziej chodzi o to, żeby był wydajny i przede wszystkim bezpieczny – mówił w maju 2021 r. w rozmowie dla portalu NowinyTyskie.pl Oficer Pieszy Michał Lorbiecki.

Tyski Oficer Pieszy mówił także o większej wydajności ruchu pieszych od ruchu samochodowego. Cała rozmowa jest od przeczytania w artykule Zbudujmy miasto dla ludzi, nie dla samochodów - apeluje Oficer Pieszy miasta Tychy.

Jak sytuacja wygląda w całej Polsce?

Według danych pochodzących z Komendy Głównej Policji liczba wypadków powodowanych przez kierowców z powodu „nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych” w okresach od stycznia do października wynosi:

  • 2019 – 2077
  • 2020 – 1791
  • 2021 – 1439

Lepiej wyglądają statystyki dotyczące liczby zabitych pieszych w wypadkach spowodowanych przez kierowców na przejściach. W okresach od stycznia do października w zeszłym 2020 roku zmarło 130 osób, w tym roku - 81.