Zabytkowa szkoła w Tychach-Wilkowyjach lśni po remoncie. Gmina urządziła tu mieszkania

Tyski Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych pochwalił się zakończeniem remontu zabytkowego budynku przy ul. Szkolnej na Wilkowyjach. Budynek powstał na początku XX wieku jako szkoła ludowa; teraz powstały w nim nowoczesne mieszkania komunalne. W galerii możecie zobaczyć, czy chcielibyście tam mieszkać.
MZBM informuje, że gotowa jest już nowa odsłona wpisanej do gminnej ewidencji zabytków dawna placówki oświatowej przy Szkolnej 70. W czasach, gdy Wilkowyje (niem. Wilkowyi) była osobną gminą w powiecie pszczyńskim, mieściła się tam szkoła i przedszkole. W tym roku tyska mieszkaniówka wykończyła już inny ciekawy zabytek - wolnostojący familok przy Katowickiej.

Obecnie dom, który właśnie dostał nowe oblicze, jest użytkowany jako budynek mieszkalny. Miasto otrzymało na remont budynku blisko 800 tysięcy złotych dofinansowania unijnego - pokryło to ponad połowę całkowitego kosztu (około 1,5 mln zł). W ramach odrębnego projektu wyremontowano wewnątrz „na glanc” siedem kolejnych mieszkań, w których zamieszkają oczekujący na lokale komunalne z zasobów gminy.

W ramach głównego projektu docieplono ściany zewnętrzne, stropodach oraz strop nad piwnicą, wykonano izolacje wodne i cieplne ścian fundamentowych, wymieniono okna, drzwi zewnętrzne i położono nowy dach. Do tego wykonano instalacje oświetleniową, gazową, grzewczą, C.O. i zamontowano panele fotowoltaiczne. Jako „deser” wykonano estetyczny ogródek deszczowy, tkory będzie pożytecznie zbierał nadmiar deszczówki.

Katowicka 145 tychy modernizacja 1

Może Cię zainteresować:

Familok na Czułowie nie do poznania. Oto efekty remontu zabytkowego ceglanego domu przy Katowickiej

Autor: Redakcja

13/01/2023

TBS Tychy Bielska 103

Może Cię zainteresować:

Nowe TBS-y oddane do użytku przy Bielskiej w Tychach. Co jeszcze się buduje?

Autor: Redakcja

04/01/2023

Centrum wycieczkowe tyskie browary ksiazece

Może Cię zainteresować:

Nowa atrakcja w Tyskich Browarach Książęcych. Od 1 sierpnia 2023 r. będzie można zwiedzać również rozlewnię piwa

Autor: Katarzyna Pachelska

25/07/2023