Zwierzęcy magnetyzm trzech krewnych. Nowa wystawa w Tichauer Art

Najnowsza propozycja Tichauer Art Gallery w tyskim Browarze Obywatelskim to ekspozycja „Mesmeryzm - magnetyzm sztuki”. Zbiór obrazów Jana, Michała i Krzysztofa Powałków nawiązuje tytułem do teorii psychologicznej popularnej w końcu XIX wieku, choć wyklętej teorii p sile przyciągania istot żywych.

materiały promocyjne
Tichauer Art Gallery

Tytułowy mesmeryzm to dziecko umysłu oświeceniowego lekarza Franza Antona Mesmera. Już w 1784 teorię o „zwierzęcym magnetyźmie” została odrzucona przez środowisko naukowe, budziła jednak zainteresowanie badaczy i ezoteryków przez całe następne stulecie i przyczyniła się do badań nad hipnozą.

Artyści widzą w niej metaforę własnego pojmowania sztuki i jej oddziaływania na widza - obraz to magnes, który jest przekaźnikiem idei. Na pierwszy plan wychodzą wewnętrzne motywy i perspektywa twórcza. Artyści stosują realizm psychologiczny - oferują wgląd w mentalną narrację postaci przestawianych zamiast obrazować całą historię z pełną dosłownością.

Wystawa potrwa do 3 marca i obejmuje blisko czterdzieści obrazów - dzieł najnowszych (w tym dwóch premierowych) oraz wybranych starszych. 5 stycznia odbędzie się oprowadzenie autorskie, a 8 lutego - spotkanie z udziałem jej autorów.

Tyski Klub Fotograficzny KRON 1978-1983 - wystawa

Może Cię zainteresować:

Unikatowe zdjęcia czarnego Śląska - premiera nowego fotoalbumu

Autor: Arkadiusz Korejwo

28/11/2023

Wojciech Siudmak

Może Cię zainteresować:

Poza horyzonty wyobraźni. Wystawa legendy fantastyki w Tichauer Art Gallery

Autor: Arkadiusz Korejwo

14/10/2023

Wystawa fotograficzna "Przemiana"

Może Cię zainteresować:

Przemiana Katowic w Tęczy. Dziś premiera najnowszej tyskiej fotowystawy

Autor: Arkadiusz Korejwo

27/11/2023