Dwie nominacje do ważnych nagród dla albumu fotografii przemysłowego Śląska

Kapituły dwóch ważnych ogólnopolskich konkursów - Grand Press Photo i konkurs łódzki Fotofestiwalu - nominowały katalog wystawy „Tyski Klub Fotograficzny KRON. Śląsk 1978–1983” do swoich wyróżnień dla najlepszych albumów 2023 roku.

"Tyski Klub Fotograficzny KRON. Śląsk 1978–1983” została wydana i bezpłatnie udostępniona w ramach wystawy pod tym samym tytułem, ukazującym dokonania fotografów-amatorów dokumentujących przed dekadami zakamarki przemysłowych dzielnic regionu. Książka zestawia je ze współczesnymi zdjęciami tych okolic i uzupełnia je o krytyczne teksty. Redaktorami tomu są Ewelina Lasota i Michał Łuczak, a za warstwę graficzną odpowiada Joanna Jopkiewicz z Grupy Projektor.

Katalog jest dostępny za darmo - zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Najprościej można go zdobyć pobierając go w sklepie internetowym muzeum.

Tyski Klub Fotograficzny KRON 1978-1983 - wystawa

Może Cię zainteresować:

Unikatowe zdjęcia czarnego Śląska - premiera nowego fotoalbumu

Autor: Arkadiusz Korejwo

28/11/2023

Fotofestiwal w Łodzi

Wydany przez tyskie Muzeum Miejskie album znalazł się wśród 22 nominowanych publikacji tego typu w 14. edycji nagród towarzyszących imprezie Fotofestiwal.

Jurorzy (…) doceniają publikacje, które mogą stać się inspiracją, i które prezentują odważne koncepcje, dopracowaną grafikę, doskonały druk, wyjątkowe zdjęcia i przemyślany projek - czytamy w uzasadnieniu.

Prezentacja nominacji i przyznanie nagród odbędzie się 13 czerwca w trakcie otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, gdzie prace będą też prezentowane do 23 czerwca.

Grand Press Photo 2024

Jako druga przyszła nominacja w kategorii Photo Book of the Year w ramach jubileuszowej 20. edycji prestiżowego konkursu Grand Press Photo. Katalog znalazł się na krótkiej liście trzech spośród czrernastu zgłoszonych książek.

Jury doceniło „poszukiwanie nowego sposobu opowiadania o archiwalnych fotografiach i bezkompromisowe zderzenie ich ze współczesnymi ramami projektu publikacji oraz umieszczenie w kontekście tego wszystkiego, co przyszło później”.

Grand Press Photo to ogólnopolski konkurs fotografii reporterskiej, organizowany przez magazyn „Press” i Fundację Grand Press. Kategoria „Photo Book of the Year”, zwracająca uwagę na książki fotograficzne wydane po raz pierwszy i prezentujące fotografię reporterską i dokumentalną. Jury ocenia i nagradza je pod względem edytorskim, merytorycznym i poziomu prezentowanej fotografii.

Nagroda przyznana zostanie 22 maja podczas gali w Mazowieckim Teatrze Muzycznym w Warszawie. Transmisja z wydarzenia będzie dostępna na facebookach magazynu „Press” i Grand Press Photo oraz w serwisach Press.pl i TVN24.pl.

Marzena Abrahamik - "Underground"

Może Cię zainteresować:

Damski sznyt w "męskiej" fotografii. Spotkanie z artystką w tyskim muzeum

Autor: Arkadiusz Korejwo

06/02/2024

Niszczejące prefabrykaty na osiedlu U w Tychach

Może Cię zainteresować:

Smoliste zdjęcia „czarnego Śląska” przełomu lat 70 i 80 - wystawa w Tychach

Autor: Arkadiusz Korejwo

19/09/2023

Noc Muzeów w Muzeum Miejskim w Tychach

Może Cię zainteresować:

Noc Muzeów 2024 w Tychach - wspólny ogród, wycieczka rowerowa i osiedle-widmo

Autor: Arkadiusz Korejwo

16/05/2024