Balony, Big Cyc, I Daniec. Atrakcje na początek wakacji w Tychach

W weekend 21-23 czerwca rozgrzane śląskie niebo dogrzeją dodatkowo palniki załogowych balonów, które zmierzą się w czwartych podniebnych regatach „In The Silesian Sky”. Do tyskiego Parku Miejskim, gdzie znajduje się jeden z „brzegów”, publikę przyciągnie też program

rozrywkowy i festyn.

In The Silesian Sky 2024

Czwarta edycja wyścigu załóg balonów na ogrzane powietrze na trasie Pszczyna-Tychy-Pszczyna ma w tym roku też wymiar rocznicowy - impreza pod patronatem władz województwa ściągnie dwadzieścia drużyn z kraju i Europy i uhonoruje dwudziestolecie obecności Polski w Unii Europejskiej. Balony wyruszą z pszczyńskiego Parku Zamkowego w piątek

Pierwsze balony wystartują w piątek z Pszczyny do Tychów około godziny 19. Kolejne dwa loty konkursowe w kierunku powrotnym rozpoczną się w sobotę około 5:30 (jako że wczesny poranek to pora sprzyjająca takim lotom - wiatr jest wtedy najczęściej przewidywalny i ma prędkość pozwalającą na sterowanie. _ oraz około 19 (bowiem wczesnym wieczorem warunki są analogiczne, co o świcie).

- Optymalne warunki pogodowe dla balonów to brak opadów oraz prędkość wiatru 2-3 m/sek. Balon porusza się wyłącznie w górę i w dół, a sterowanie umożliwiają prawa fizyki - podgrzanie powietrza wewnątrz czaszy powoduje jego uniesienie, a odpowietrzanie - opadanie. Cała reszta jest już w rękach pilotów, uzależniona od ich umiejętności - tłumaczy Tomasz Filus ze Skywalkers Balloon Club, aktualny wicemistrz Polski.

Koncerty, latawce, wiatr - sobotni piknik pod „Żyrafą”

Od popołudnia na mieszkańców czekać będzie piknik, który urozmaici m.in. pokaz latawców-olbrzymów połączone z latawcowymi warsztatami. Nie mogłoby oczywiście zabraknąć przy takiej okazji dmuchawców (rozdawanych bezpłatnie) i akrobatów; będzie można podziwiać Park Miejski i miasto ze wzniesionej w miejscu balonowej gondoli, a około 22:30 będzie można natomiast podziwiać podświetlone balony w roli wielkich, wielobarwnych lampionów.

Program rozrywkowy - o 16 na estradzie pod pomnikiem „Żyrafy” wystąpi weteran sceny kabaretowej Marcin Daniec. Po jego godzinnym programie wystąpi zespół Bluszcz - bracia Jarek i Romek Zagrodni znani z występów na Open'erze, OFF Festivalu i Męskim Graniu. O 18 koncert dadzą Leepy - wznoszący się tyski zespół łączący hip-hop z blues-rockiem; dwie godziny później scenę przejmą giganci kabaretowego punk rocka z Big Cyc.

Niedzielny finał In The Silesia Sky 2024 w Pszczynie

Również finalny dzień zawodów obfitować będzie w wydarzenia towarzyszące - w Parku Zamkowym w Pszczynie, skąd nad ranem wyruszy czwarty, a około 19 piąty lot konkursowy, przed gwiazdą wieczoru - Natalią Nykiel (godzina 20) wystąpią również Krzikopa i Baasch. Po wręczeniu nagród najlepszym załogom nastąpi zwieńczenie - nocna świetlna gala wszystkich uczestniczących balonów.

Więcej informacji o zawodach na stronie wydarzenia na Facebooku.

Jazda na rolkach nocą

Może Cię zainteresować:

Nocni jeźdźcy przerolują przez Tychy. Kolejna edycja imprezy Nightskating

Autor: Arkadiusz Korejwo

19/06/2024

GKS Tychy - trening

Może Cię zainteresować:

Co tam, panie, w tyskim GKS-ie? Sparingi, terminarz ligi, karnety i prezenty dla jubilatów

Autor: Arkadiusz Korejwo

17/06/2024

Wodny pac zabaw w OW Paprocany

Może Cię zainteresować:

Wodny Plac Zabaw - innowacyjna atrakcja Paprocan - znów aktywny

Autor: Redakcja

15/06/2024