Chaplin na Baczyńskiego, Szymborską w Mediatece. Teatralna sobota w Tychach

Sobota (9 września) to Noc Teatrów pod kuratelą Metropolii GZM. Głównym wydarzeniem w Tychach będzie wystawienie w Mediatece spektaklu muzycznego „100 minut dla urody”. Tego wieczora na placu Baczyńskiego zagoszczą też trzy teatralne propozucje - spektakl dla dzieci, show w stylu Chaplina i spektakl o tematyce egzystencjalnej "Cykl".

Miasta naszej aglomeracji już po raz trzynasty biorą udział w inicjatywie promującej działalność scen naszego regionu. Tegorocznym gwoździem programu w Tychach będzie spektakl muzyczny „100 minut dla urody” Magdy Smalary na kanwie poezji noblistki Wisławy Szymborskiej, który rozpocznie się o godzinie 19 w Mediatece.

Humor w służbie kobiecości

Sztuka interpretuje egzystencjalne rozterki, tęsknoty i filozoficzne dociekania obecne w twórczości Szymborskiej, która przekazywała je często z niezłośliwą, uroczą ironią. Rytm poezji przenoszony jest na aktorski damski czterogłos, fortepian, kontrabas i instrumenty dęte. Wiersze znane i mniej znane oraz fragmenty „Lektur nadobowiązkowych” składają się na nieco więcej niż tytułowe minut. Bilety w cenie 30 złotych do nabycia w kasie Teatru Małego (tymczasowo w Andromedzie) oraz na jego stronie (link). teatrmaly-tychy.interticket.pl

Andromedon przed Andromedą

Dla tych, którzy wolą ten wieczór spędzić na świeżym powietrzu korzystając z wciąż świetnej pogody, trzy propozycje przygotowali organizatorzy tyskich dni teatru niezależnego - festiwalu Andromedon. Zagoszczą one w sobotę i niedzielę na placu Baczyńskiego - a więc obok neonu dawnego kina z którego festiwal zaczerpnął nazwę i logo.

W sobotę pierwszy na scenie na placu zagości teatr dla dzieci - o godzinie 18 płocki Teatr Form Wielu wystawi „Czyja to walizka?” - tytułowy przedmiot okaże się być mini-sceną dla lalek, które wystąpią wspólnie z aktorami. Spektakl zorientowany jest na interakcję z publicznością i różne formy teatru lalek; pojawiają się w nim także elementy iluzji i cyrkowe sztuczki.

O 19:30 widzów przywita „Monsieur Charlie” - wystawiana od 2016 sztuka tyszanina Jakuba Kobusa będąca hołdem dla artystycznej persony Charliego Chaplina. Składają się na nią cztery etiudy komiczne utrzymane w estetyce niemego kina z muzyką graną na żywo przez tapera.

Kulminacją sobotniego wieczoru z teatrem alternatywnym na Baczyńskiego będzie rozpisany na 20:30 „Cykl” - propozycja Teatru Usta Usta Republika z Poznania. Spektakl multimedialny łączy instalacje przestrzenne, grę aktorską oraz animacje komputerowe. Treść odnosi się do powtarzalnych elementów codzienności, natręctw, cykliczności marzeń sennych, które wpływają na naszą osobowość. Przedstawienie składa się z „cyklu” tych obrazów, które od zawsze śnimy wspólnie, wydobytych z podświadomości, symbolizujących ludzkie lęki, słabości i pragnienia.

A co jeśli czas jest kolisty, goni za własny ogonem, a świat powtarza się, pedantycznie i bez końca? Próbując porządkować rzeczywistość, szukamy logicznego ciągu zdarzeń, rysujemy linię prostą. Cykliczność i powtarzalność powraca jednak podświadomie. Niepodzielnie rządzi w naszych snach i marzeniach - rozważają autorzy.
Tonia (2023)

Może Cię zainteresować:

Ostatni seans plenerowy tego roku w Tychach - komediodramat „Tonia”

Autor: Arkadiusz Korejwo

07/09/2023

Powrót Jeźdźców Apokalipsy

Może Cię zainteresować:

„Powrót Jeźdźców Apokalipsy” - eko-instalacja w tyskiej Andromedzie

Autor: Arkadiusz Korejwo

07/09/2023

Krimson Kinbaku

Może Cię zainteresować:

Erotyczny spektakl krępowania ciała w tyskim Underground Pub

Autor: Arkadiusz Korejwo

07/09/2023