Cud natury - biała samiczka łosia - zamieszkała w przystani w Mikołowie

Leśne Pogotowie - przystań dla dzikich zwierząt w Mikołowie-Kamionce - przyjęło w tym miesiącu pod opiekę znaleziony na polach Mazowsza niezwykle rzadki okaz łosia o białym umaszczeniu. Samiczka (łoszka) nazwana Karolcia zamieszka na stałe w schronisku, gdzie znalazła opiekę, a nawet towarzystwo.

Jak podaje na swoim facebookowym profilu ten prywatny ośrodek prowadzony przez Jacka Wąsińskiego, myśliwi z terenów Mazowsza zostali wezwani na pole uprawne w okolicach Sochaczewa, gdzie zetknęli się z samicą łosia (klępą) z dwoma nowonarodzonymi młodymi (łoszakami); uwagę łowczych zwróciło właściwie niespotykane, białe umaszczenie jednego z młodych.

Takie okazy zdarzają się też czasami w Skandynawii i Kanadzie. (…) Spotyka się białe sarny, rzadziej białe jelenie - ale biały łoś? Zobaczenie takiego łosia to szczęście większe niż wygrana w lotto - czytamy na profilu mikołowskiej przystani dla zwierząt.

Białych łosi odnotowano w historii Polski zaledwie kilka.

Następnego dnia grupa wróciła w to miejsce sprawdzić, czy łosie oddaliły się bezpiecznie. Okazało się, że białe łosiątko zostało porzucone. Wtedy do akcji wezwane zostało Leśne Pogotowie - jeden z niewielu tego typu ośrodków w kraju, w którym zamieszkuje już skądinąd inne odratowane zwierzę tego gatunku.

Za to posunięcie myśliwym należy się wdzięczność miłośników zwierząt - gdyby wezwali bowiem lokalny patrol leśników, to wspaniałe anomalium przyrody zostałoby prawdopodobnie uśpione - takie są niestety procedury postępowania z większymi ssakami leśnymi, gdy nie da się znaleźć dla nich przytułku. Zwierzę przejechało na Śląsk około trzystu kilometrów.

Karolcia "skazana" na człowieka

Loszka Karolcia ma obecnie około dwóch tygodni i rozwija się prawidłowo. Rodzicielka opuściła ją prawdopodobnie dlatego, źe był to jej pierwszy poród i nie wiedziała jak upilnować dwa maluchy; kto wie, czy nie zniechęciło jej też umaszczenie małej.

Wychowane przez człowieka łosie nie dają sobie rady na wolności i jako półdzikie, niesamowicie silne stwarzają zagrożenie (nie boją się wychodzić tam, gdzie żyją ludzie - a są to przecież zwierzęta terytorialne) - tym samym Karolcia zostanie już na miejscu na stałe.

Kormoran tychy 16 03 2023

Może Cię zainteresować:

Goniąc kormorana. Straż miejska w Tychach przyjęła skrzydlatego przybysza

Autor: Arkadiusz Korejwo

16/03/2023

Łabędź Tychy

Może Cię zainteresować:

Trzy łabędzie z Tychów trafiły do leśnego pogotowia ratunkowego. Ptaki były karmione chlebem

Autor: Martyna Urban

17/10/2022

Policja pszczyna 5 05 2023 1

Może Cię zainteresować:

Łoś spowodował wypadek na DK1 w Kobiórze. Młoda kobieta ciężko ranna

Autor: Redakcja

05/05/2023