Dziś Światowy Dzień Ubogich. Pamiętajmy o bezdomnych i marznących!

Jesień i zima zbierają rokrocznie okrutne żniwo w postaci osób umierających z wychłodzenia - najczęściej są to bezdomni, ale także samotni i starsi, którzy stosują marnej jakości opał. Pomoc takim ludziom nie wymaga poświęceń - instytucje są w stanie im pomóc, jeśli będą wiedzieć, gdzie i kiedy ich znaleźć.
OSP Bojszowy
Pustostan w Bojszowach
W okresie jesienno-zimowym w zeszłym sezonie z wychłodzenia umarło według policyjnych statystyk około 30 osób. Do tego dodać należy liczne odmrożenia i poważne zachorowania związane z surowym, koczowniczym życiem. Nie wnikając w powody, dla których ludzie lądują bez dachu nad głową (a są one wbrew stereotypom różne).

Każdego roku pracownicy socjalni i mundurowi sprawdzają miejsca, w których próbują przezimować osoby bezdomne - pustostany, działkowe altanki i klatki schodowe. W tym kontekście zgłoszenie policji, straży miejskiej czy innej instytucji niebezpiecznego koczowiska nie należy rozumieć jako „donoszenie”, a możliwe uratowanie komuś życia.

Od listopada działa też śląska infolinia ds, bezdomności - numer 987.

Temperatury stwarzają zagrożenie również dla osób samotnych i w podeszłym wieku. Osoby te często tracą życie w pożarach lub w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Zagrożeniem dla nich jest czasem także stan techniczny budynków, w których mieszkają - stare, nieremontowane domy bądź - w przypadku bezdomnych.

Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Śląskie Prometeusze 2022

Może Cię zainteresować:

Kolejny Prometeusz wędruje do Tychów. Wręczono nagrody dla śląskich pracowników socjalnych

Autor: Arkadiusz Korejwo

18/11/2023

Poszukiwany podejrzany o kradzież w Tychach

Może Cię zainteresować:

Ograbił protestującego pod sądem. Policja próbuje go odnaleźć od paru miesięcy

Autor: Redakcja

14/11/2023

19 dni

Może Cię zainteresować:

Co Tychy robią dla przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci w ramach „19 dni”?

Autor: Arkadiusz Korejwo

08/11/2023