Europejski Tydzień Mobilności w Tychach - rajdy, spacery i spotkania

Od 16 do 22 września w ramach europejskich dni zrównoważonego transportu gminy i miasta organizują rozmaite wydarzenia celem promocji ekologicznych i opłacalnych sposobów na przemieszczanie się. W Tychach z tej okazji zaplanowano w tym roku m.in. rajdy rowerowe i grę miejską oraz edukacyjną imprezę na Dzień Bez Samochodu.
Rowerzyści
Obchodzony na Zachodzie od lat 90. Dzień Bez Samochodu zdążył przebić się do masowej świadomości w Polsce i krajach wysokorozwiniętych - media nagłaśniają rokrocznie to wydarzenie, a operatorzy transportu publicznego, rowerów miejskich itp. prześcigają się w promocji i zachętach do podróżowania bez emitowania spalin.

Wraz z rozwojem świadomości ekologicznej i zainteresowania tematyką inicjatywa urosła, a w krajach UE z dnia zrobił się Europejski Tydzień Mobilności. Przedstawiamy plan związanych z nim wydarzeń w najbliższej okolic

Rowerowe rozrywki i rajdy

„Tydzień bez samochodu” ropozcznie się w sobotę 16 września od przejazdu Tyską Pętlą Rowerową - historyczno-krajobrazową trasą PTTK wokół miasta. Rajd Klubu Turystyki Kolarskiej „Gronie” wystartuje o 9:30 spod napisu TYCHY stojącego wzdłuż alei Niepodległości. Tego samego dnia o 21:30 z parku na Sublach wyruszy nocny rajd klubu NOL Tychy na trasie Tychy-Bieruń, a drugi przejazd Pętlą wystartuje w środę o godzinie 16.

Spacery ze specjalistami

Piesze wędrówki również wpisują się w temat ekologicznych podróży - warto więc wspomnieć tu o opisywanym niedawno sobotnim spacerze historycznym po okolicach czułowskiej fabryki papieru organizowany przez Muzeum Miejskie.Na trasie znajdą się budynki urzędnicze i pracownicze, stara szkoła, kantyna, park i stara leśniczówka.

We wtorek można będzie natomiast poprzehierzać osiedle C z miejskim konserwatorem zabytków - Anną Syską. Ekspertka odpowie na pytania odnośnie budowy osiedla, jego kształtu przestrzennego, brył bloków z lat 50. i smaczkach osiedla, które było ostatnim etapem budowy „starych Nowych Tychów” Start o godzinie 16:30 przy budynku dworca Tychy Zachodnie. W czwartek 21 września o tej samej porze wyruszy stamtąd drugi spacer z panią konserwator, który rzuci światło na osiedla H i K.

Z myślą o dzieciach

Do 20 września trwa konkurs plastyczny „Autobus przyszłości” pod szyldem lokalnego operatora - PKM Tychy. Zadaniem konkursowym jest wykonanie pracy plastycznej, która będzie promować komunikację miejską.

W niedzielę w ośrodku nad Jeziorem Paprocańskim odbędzie się również rodzinna gra miejska startująca spod hotelu Piramida o godzinie 12:30 z finiszem na dzikiej plaży.

Tyskie obchody Dnia Bez Samochodu

22 września o 9 rano na parkingu przed Urzędzie Miasta i szkołą muzyczną będą miały miejsce tematyczne zajęcia skierowane głównie do uczniów, w tym quizy, warsztaty plastyczne, „muzyczny autobus”, „teatralny trolejbus”. Pojawią się cykliści z KTK Gronie oraz służby mundurowe, które przeprowadzą szkolenia z pierwszej pomocy i ćwiczenia w miasteczko ruchu drogowego oraz z użyciem alko- i narkogogli.

***

Tychy - Czułów Osada

Może Cię zainteresować:

Familoki i fabryka na tyskim Czułowie jako atrakcja turystyczna. Spacer muzealny

Autor: Arkadiusz Korejwo

12/09/2023

Szpital Charite w Berlinie

Może Cię zainteresować:

Tyszanin sparaliżowany po wypadku za granicą potrzebuje wsparcia

Autor: Arkadiusz Korejwo

14/09/2023

III Wojewódzka Konferencja Senioralna i Targi Seniora SILVER SILESIA 2023 już za kilka dni!

Może Cię zainteresować:

III Wojewódzka Konferencja Senioralna i Targi Seniora SILVER SILESIA 2023 już za kilka dni!

Autor: Reklama

15/09/2023